Starost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Starost je nepokoj mysli způsobený životními těžkostmi a problémy, obavami o dobrý výsledek něčeho.

Teorie o úzkosti Lieberta[kdo?] a Morisse[kdo?] z roku 1967 uvádí, že se úzkost skládá ze dvou částí: starosti (znepokojení) a přecitlivělosti. Nejznámějšími fyziologickými projevy je pocení, zvýšená srdeční činnost a vyšší krevní tlak.

Starost spojená se strachem může způsobit i negativní autosugesci při řešení nějakého problému nebo při rozhodování. Například, student píšící test začne být nervózní a začne si sám pro sebe opakovat že určitě dopadne špatně, že určitě všechno zapomněl a nebo přemýšlí nad tím jak svou neznalostí rozzlobí učitele. Takovéto chování zasahuje do přemýšlení nad testem, protože oblast lidského mozku potřebná pro vyřešení testu je zaměstnána děláním si starostí z testu.

Starost může být také chápána jako pociťování zájmu o stav jiného člověka. Například matka může říct "mám starosti" když se její dítě neukáže doma v domluvenou hodinu. Starost se může vztahovat i k určitým činnostem nebo k jejich nedostatku, například když řekneme: "Mám starosti z toho, že nejí žádnou zeleninu."

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Worry (emotion) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo starost ve Wikislovníku
  • Téma starost ve Wikicitátech