Starý bazar (Skopje)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bělehradská ulice

Starý bazar ve Skopje (makedonsky Stara skopska čaršija, Стара скопска чаршија; albánsky Çarshia e Vjetër; turecky Üsküp Çarşısı) je stará obchodní a tržní čtvrť. Tato kulturně-historická část města je jednou z nejznámějších pamětihodností.

Administrativně leží bazar na území čtvrtí Čair a Centar.

Nachází se mezi Kamenným mostem (Kamen most) na jihozápadě a částí Bit bazar a mezi pevností Kale na západě a řekou Vardar, protékající jižně za bulvárem Goce Delčeva. V minulosti zde probíhala veškerá hospodářská činnost ve městě. Mezi 16. a 17. stoletím dosáhlo Staré město největšího rozmachu, stalo se jedním z největším a nejrozvinutějších orientálních bazarů na Balkáně. Osmanský cestovatel Evlija Čelebi, který zde pobýval na počátku 17. století uvádí, že zde v té době bylo více než 2000 obchůdků a stánků.[1] I v současnosti je zde více než 40 dlážděných ulic a několik náměstí, mnoho rušných obchodů, restaurací a kaváren. Staré město poskytuje pohled na kontrast mezi starou a novou částí Skopje.

První doložené zprávy o obchodní čtvrti na místě dnešního bazaru pochází z 12. století.[2] V dobách osmanské vlády bylo ve čtvrti 30 mešit, nespočet Karavansarajů a také madras, náboženských komplexů (teḱe) a další otevřené budovy osmanské architektury.

V průběhu historie byl bazar poškozen zemětřeseními v letech 1555 a 1963, velkým požárem města v roce 1689 a během obou světových válek. Přes tato poškození je bazar jedinečnou památkou na bohaté a proměnlivé dějiny země a přínos mnoha odlišných kultur.[3]

Výnosem z 13. října 2008 prohlásil parlament Starý bazar za kulturní památku zvláštního významu, zasluhující státní ochranu.[4] Koncem roku 2010 začal pětiletý program revitalizace s cílem obnovit některé stavby s jejich původním účelem, podpořit tradiční rukodělnou výrobu a napomoci dalšímu společensko-kulturnímu rozvoji čtvrti.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alter Basar (Skopje) na německé Wikipedii.

  1. Cтара скопска чаршија: За чаршијата Archivováno 13. 4. 2016 na Wayback Machine (makedonsky) 2016-04-13
  2. Old Bazaar - Skopje, Macedonia National Tourism Portal, (anglicky) 2016-04-13
  3. „Звуците на чаршијата“ ќе го заживуваат старото градско јадро Archivováno 12. 3. 2016 na Wayback Machine, Utrinski Vesnik, 13. září 2010.
  4. Скопската чаршија доби заслужена заштита Archivováno 2. 2. 2014 na Wayback Machine, Večer, 15. října 2008.
  5. Почнува ревитализацијата на скопската чаршија Archivováno 4. 3. 2010 na Wayback Machine, Dněvnik, 17. února 2010.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]