Starý židovský hřbitov v Rožmberku nad Vltavou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Starý židovský hřbitov v Rožmberku nad Vltavou
Starý ŽH Rožmberk nad Vltavou 11.jpg
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresČeský Krumlov
ObecRožmberk nad Vltavou
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Kód památky106418 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Židovský hřbitov v Rožmberku nad Vltavou je situován ve svahu jižně od centra města. Protože se v současnosti nalezené náhrobky nalézají v soukromé zahradě domu čp. 103, není areál volně přístupný.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hřbitov byl údajně založen kolem roku 1480. Protože jej po dlouhou dobu nebylo možné rozšířit, nachází se tu nad sebou alespoň dvě vrstvy hrobů. K prodloužení areálu došlo až v 19. století, do jehož konce zde probíhaly pohřby.[1] V období nacistické okupace byl pak devastován a většina náhrobních kamenů byla odvezena pryč.[2] Hranice hřbitova na parcele č. 45 dosud končí až u domu čp. 97.[3]

Při východní zdi je zde kolem třiceti náhrobků[1], z nichž poslední se ve městě podařilo objevit v roce 2006.[4] Stély s původní západní orientací jsou dnes chybně orientovány k severu[5], na jednom z náhrobků orientovaných správným směrem je vidět zobrazení dvojstély.

Nápis ve zdi

Část s náhrobky ze dvou stran obklopuje kamenná ohradní zeď s nízkou vstupní brankou s motivem menory. Dnes již velmi pošlozený nápis v jižní zdi areálu vedle branky zmiňuje založení hřbitova.[6]

Z důvodu zaplnění hřbitova byl v roce 1883 vybudován nový hřbitov.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Starý a nový židovský hřbitov - Rožmberk nad Vltavou - Jihočeský kraj [online]. atlasceska.cz [cit. 2012-08-05]. Dostupné online. 
  2. Hrady.cz - textové informace [online]. hrady.cz [cit. 2012-08-11]. Dostupné online. 
  3. Města, obce, osady a samoty zaniklé nebo částečně zaniklé po roce 1945 (dobové pohlednice, historie, vojenské mapy, místopis) [online]. zanikleobce.cz [cit. 2012-08-11]. Dostupné online. 
  4. Města, obce, osady a samoty zaniklé nebo částečně zaniklé po roce 1945 (dobové pohlednice, historie, vojenské mapy, místopis) [online]. zanikleobce.cz [cit. 2012-08-11]. Dostupné online. 
  5. Města, obce, osady a samoty zaniklé nebo částečně zaniklé po roce 1945 (dobové pohlednice, historie, vojenské mapy, místopis) [online]. zanikleobce.cz [cit. 2012-08-11]. Dostupné online. 
  6. Města, obce, osady a samoty zaniklé nebo částečně zaniklé po roce 1945 (dobové pohlednice, historie, vojenské mapy, místopis) [online]. zanikleobce.cz [cit. 2012-08-11]. Dostupné online.