Stanley Griggs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanley David Griggs
Stanleydavidgriggs.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 7. září 1937
Místo narození Portland, Oregon, USA
Datum úmrtí 17. června 1989 (ve věku 51 let)
Místo úmrtí poblíž Earle, Arkansas, USA
Předchozí
zaměstnání
Zkušební pilot
Hodnost Kontradmirál US Navy
Čas ve vesmíru 6 dní, 23 hodin a 55 minut
Kosmonaut od 1978
Mise STS-51-D
Znaky misí Sts-51-d-patch.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanley David Griggs (7. září 1937 v Portlandu, Oregon, USA[1]17. června 1989 u Earle, Arkansas, USA) byl americký astronaut, který se v roce 1985 zúčastnil letu raketoplánem Discovery, činovník NASA.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvoval vojenskou leteckou akademii (United States Naval Academy) v roce 1962 s titulem inženýra. V roce 1970 ukončil studium na George Washington University, obor administrativní řízení a manažerské inženýrství. Stal se vedoucím oddělení tréninkových operací s raketoplánem v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu v Texasu. Oženil se a měl dvě děti. V roce 1978 byl přijat do týmu astronautů.[2].

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Na oběžnou dráhu se dostal ve svých 47 letech jako 161. člověk ve vesmíru. Bylo to na palubě raketoplánu Discovery s misí STS-51-D, společně s šesti dalšími kosmonauty, mezi nimiž byl i senátor Edwin Garn, dále Karol Bobko, Donald Williams, Margaret Seddonová, Stanley Griggs, Jeffrey Hoffman a technik firmy McDonnell Douglas Charles Walker. Startovali na Floridě z mysu Canaveral. Vypustili na orbitě družici Anik C-1 (známá pod názvem Telesat 9) a druhou Leasat 3. Druhá družice ovšem po vypuštění nezačala fungovat i přes řadu pokusů astronautů ji opravit. Každý takový nezdar ovlivnil finanční výtěžek letu, let tedy z tohoto pohledu nepatřil mezi úspěšné.

Po letu[editovat | editovat zdroj]

V NASA zůstal i nadále. Zemřel čtyři roky po svém letu ve svých 51 letech poblíž Earle, Arkansas při letecké havárii (havárie Harvard AT-6D).

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 358. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 458. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]