Stanislovas Narutavičius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanislovas Narutavičius
Stanislovas Narutavicius.jpg

Narození 2. září 1862
Telšiai
Úmrtí 31. prosince 1932 (ve věku 70 let)
Kaunas
Příbuzní Gabriel Narutowicz (sourozenec)
Alma mater Liepāja Gymnasium
Profese politik, advokát a novinář
Commons Stanislovas Narutavičius
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanislovas Narutavičiuspolsky Stanisław Narutowicz, (2. září 1862 Brėvikiai, okres Telšiai, Ruské impérium – 31. prosince 1932, Kaunas, Litva) byl litevský právník a politik, nejstarší bratr prvního polského prezidenta Gabriela Narutowicze (který však v této funkci setrval jen několik dní - byl zastřelen).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Otec Jan byl místní soudce. Účastnil se Lednového povstání v roce 1863, po jeho porážce byl odsouzen na rok vězení. Stanislovas Narutavičius studoval na gymnáziu v Liepāji, později odešel na Petrohradskou univerzitu studovat práva. Byl členem tajné studentské organizace "Gmina". V roce 1890 začal publikovat týdeník "Tygodnik Powszechny". V té době se oženil s Joannou Billeviczovou (1868 - 1948), což byla shodou okolností sestřenice Józefa Piłsudského a sestra generála Leona Billewicze. Měli spolu syna Kazimierze.

V roce 1905 se účastnil Velkého Vilniuského sejmu. Stal se dokonce kandidátem do Dumy. V září 1917 byl členem organizačního výboru konference ve Vilniusu, na níž byl zvolen do Litevské rady (Lietuvos Taryba). Spolu s ostatními členy rady podepsal dne 16. února 1918 "zákon o nezávislosti Litvy." Později z rady odešel, protože se podle něj příliš orientovala na Německo. 31. prosince 1932 spáchal sebevraždu – zastřelil se.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]