Stanislava Coufalová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanislava Coufalová
Narození 27. září 1963 (55 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Stanislava Coufalová, často též Stáňa Coufalová ( * 27. září 1963 Praha) je někdejší česká dětská herečka. Zahrála si v desítce filmů, mj. režiséra Karla Kachyni a Věry Plívové-Šimkové.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 27. září 1963 v Praze.[1] Do první menší role byla vybrána ve svých šesti letech, při natáčení televizního filmu Pan Tau. Její kariéra se jí otevřela na přelomu 70. a 80. let, v době jejího dospívání. V roce 1976 ztvárnila roli holky v dětské partě ve filmu Oty Kovala a Jaroslavy Vošmikové, Jakub. O rok později si zahrála v rodinné komedii Jak se točí Rozmarýny a zaujala též v roli Helenky ve filmu Ať žijí duchové!.

V roce 1980 si zahrála svoji jedinou hlavní roli – Vít Olmer ji obsadil do svého filmu Sonáta pro zrzku, ve kterém hraje Petru, klavíristku, fotbalovou brankářku a vedoucí družstva Svišťů, která se zamilovala do nového žáka ve třídě. Na roli se pečlivě připravovala, takže zvládla bez náhradnice i záběry, ve kterých hraje poměrně náročnou klavírní skladbu.

Připravovala se a chtěla dále jít na hudební konzervatoř, ale její matka jí toto přání odepřela tím, že nepodepsala potřebný písemný souhlas.[2]

Naposledy se před kamerou objevila v roce 1983 ve filmu Faunovo pozdní odpoledne Věry Chytilové jako jedna z krásek promiskuitního hlavního hrdiny. Od té doby už nic nenatočila.

Až v roce 1997 o ní natočila dokument v rámci cyklu „Svět bez hranic“ Andrea Majstorovičová. U nadějné herečky, která měla do své poslední role dobře rozjetou kariéru a okolí ji v životě i práci popisovalo jako svědomitou a zodpovědnou, odhalil, že během oněch 14 let od poslední role propadla drogám, a zkoumal i vztahy s její matkou (bývalou členkou církve Svědkové Jehovovi) hledaje důvody jejího pádu.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stanislava Coufalová v Česko-Slovenské filmové databázi
  2. http://jirkazz.gzk.cz/?z=374#k

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]