Stanislav Mečl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
JUDr. Stanislav Mečl
Narození 28. září 1972 (45 let)
Havířov
Československo Československo
Alma mater Univerzita Karlova
Povolání advokát
Zaměstnavatel Mečl Legal advokátní kancelář
Některá data mohou pocházet z datové položky.

JUDr. Stanislav Mečl (nar. 28. září 1972 v Havířově) je český právník, advokát, bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce a bývalý vrchní státní zástupce v Praze. V současné době je vlastníkem Mečl Legal advokátní kanceláře, zaměřené generálně na trestní právo, mj. kriminalitu bílých límečků, oblast práv k nehmotným statkům, drogovou trestnou činnost. Specializuje se na trestnou činnost korporací (včetně oblasti compliance a otázek vyvinění právnických osob), hospodářskou a majetkovou trestnou činnost, oblast korupce, praní špinavých peněz a odčerpávání výnosů z trestné činnosti, ale také na interní a přeshraniční investigace související s minimalizací trestně právních rizik. Kancelář se komplexně zabývá oblastí podmíněných propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, podmíněných upuštění od výkonu trestů a navazující penitenciární a postpenitenciární problematiky.

Je členem Unie obhájců ČR a Jednoty českých právníků.

Je členem redakční rady odborného časopisu Právní rádce. Externě působí na Ministerstvu spravedlnosti ČR v Komisi pro nový trestní řád.

Je držitelem osvědčení Národního bezpečnostního úřadu pro stupeň utajovaných informací Tajné.

Život[editovat | editovat zdroj]

Profesní život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval obor právo na Právnické fakultě Univerzity KarlovyPraze (1998). V roce 2001 získal na této fakultě titul doktora práv. V současné době je externím doktorandem katedry trestního práva tamtéž.

Od roku 1998 působil v soustavě státního zastupitelství. Profesní dráhu zahájil u Okresního státního zastupitelství Plzeň – jih. Byl činný také u Krajského státního zastupitelství v Plzni.

Od roku 2008 vykonával funkci státního zástupce u Nejvyššího státního zastupitelství. V roce 2010 byl pověřen vedením Oddělení korupce a ochrany zájmů Evropských společenství odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. Působil jako kontaktní státní zástupce pro Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

V lednu 2011 byl jmenován náměstkem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana pro sekci kabinetu nejvyššího státního zástupce, legislativně analytické a mimotrestní agendy a vnitřní správu. Současně působil jako národní korespondent pro boj s korupcí, praním peněz a pro odčerpávání nelegálních výnosů. Vedl pracovní skupinu nejvyššího státního zástupce pro přípravu nového zákona o státním zastupitelství.  

Od listopadu 2011 do března 2012 byl pověřen řízením Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Funkce státního zástupce se vzdal v roce 2013 a v témže roce se stal členem České advokátní komory.

V době svého působení v soustavě státního zastupitelství byl členem Rady Justiční akademie (2011-2013), věnoval se metodické a vzdělávací činnosti uvnitř soustavy veřejné žaloby i navenek. Předsedal zkušební komisi Ministerstva spravedlnosti pro odborné závěrečné zkoušky justičních a právních čekatelů (obor trestní právo, 2012). Byl členem redakční rady odborného časopisu Státní zastupitelství.

Byl členem Poradního sboru místopředsedkyně vlády a předsedkyně Vládního výboru pro boj s korupcí Karolíny Peake (2011-2012), členem pracovní skupiny ministryně spravedlnosti profesorky Heleny Válkové pro Strategii pro obnovení důvěry ve výkon spravedlnosti. Působil jako interní poradce ministra spravedlnosti Roberta Pelikána pro oblast trestního práva a justice (2014-2015). 

Od 1. 1. 2018 otevřel Mečl Legal advokátní kancelář specializovanou na oblast trestního práva, kriminalitu bílých límečků, trestně právní analýzy smluvních a obchodních vztahů, interní investigace a penitenciární oblast.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2008 žije trvale v Praze, kam se přestěhoval z Plzně. Je svobodný a bezdětný. Zajímá se o architekturu, současné výtvarné umění a design; rád navštěvuje galerie a koncerty. Ve volném čase jezdí na kole, zajímá se o ragby. V mládí hrál házenou za HCB Karviná.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]