Stanislav Hlinovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanislav Hlinovský
Narození 2. listopadu 1924
Tábor
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 27. ledna 1994 (ve věku 69 let)
Tábor
ČeskoČesko Česko
Povolání malíř
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Stanislav Hlinovský (2. listopadu 1924, Tábor27. ledna 1994, tamtéž) byl československý amatérský výtvarník – malíř, grafik a divadelní herec, zakládající člen Klubu výtvarníků v Táboře (1978).

Život[editovat | editovat zdroj]

Své malířské nadání projevoval již ve škole a hned po roce 1945 navštěvoval malířské kurzy v Táboře u středoškolského profesora, malíře a grafika Jindřicha Schenka (1892–1975) a Jaroslava Hajného. Hlinovský od mládí spolupracoval s táborskými divadelními ochotníky (zejm. se souborem Intimní scéna) jako grafik, scénograf i jako herec. Celý život pracoval na železnici, úspěšně vedl kulturní středisko na táborském nádraží Československých drah (ČSD).

Ve svých tušových kresbách využíval výtvarné zkratky, která je i na jeho olejích. Sám se vyjádřil, že tvorbou mu byl blízký akademický malíř Vojtěch Sedláček. Výtvarník Hlinovský prošel bohatým výtvarným vývojem, jeho práce, z nichž dýchá živá a citlivá poezie i obdiv k české, zejména jihočeské krajině, byly na devadesáti různých společných i samostatných výstavách v Československu i v zahraničí.

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]