Přeskočit na obsah

Stanislas de Guaita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stanislas de Guaïta
Narození6. dubna 1861
Chateau d’Alteville, Tarquimpol
Úmrtí19. prosince 1897
Chateau d’Alteville, Tarquimpol
Příčina úmrtípředávkování morfiem
Národnostfrancouzská
Znám jakobásník, esoterik, magik, kabalista a rosekrucián
RodGuaita family
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markýz Stanislas de Guaïta (6. dubna 1861 Tarquimpol19. prosince 1897, Tarquimpol) byl francouzský básník, esoterik, magik, kabalista a rosekrucián.

Stanislas de Guaïta pocházel ze staré italské šlechtické rodiny sídlící na zámku Chateau d’Alteville v Tarquimpolu ve francouzském regionu Grand Est. Od roku 1881 se pokoušel v Paříži prorazit jako básník a pod vlivem díla Eliphase Léviho a Joséphina Péladana se začal zabývat esoterismem a okultismem. Ke konci roku 1887 založil Ordre Kabbalistique de la Rose-Croix „Kabalistický řád Růžové Kříže“, jehož členem se stal například Joséphin Péladan, Papus, Francois-Charles Barlet nebo Paul Sédir, a spolu s Papusem „znovu probudil“ Martinistický řád. Později vstoupil do sporu s Peladanem, který v roce 1890 či 1891 opustil Ordre Kabbalistique de la Rose-Croix, aby založil vlastní společnost, exkluzivně katolickou a věnující se uměleckým aktivitám. Guaïtův sekretář Oswald Wirth hrál významnou roli v rozvoji esoterického zednářství ve Francii a v užívání tarotu při věštění. Mediálně známým se stal jeho spor s Abbé Boulanem - kterého obvinil z toho, že jeho spolek je jen sektou určenou k ukojení Boulanových sexuálních tužeb - označovaný za „magickou válku“. Poté, co Boulan v roce 1893 zemřel, bylo to některými lidmi vykládáno jako důsledek Guaïtových magických útoků, jako zpětný odraz této magie byla zas interpretována Guaïtova smrt v roce 1897. Tato aféra vedla též k podezření, že je satanistou či následovníkem stezky levé ruky. Jeho nejvýznamnějším dílem je trilogie Essais de sciences maudites; Le Serpent de la Genese (Pojednání o prokletých vědách; Had Genese) zahrnující Le temple de Satan „Satanův chrám“ z roku 1891 a La clef de la magie noire a „Klíč k černé magii“ z roku 1897, poslední díl Le problème du mal byl vydán až dlouho po Guaïtově smrti Oswaldem Wirthem. V roce 1897 se Guaïta s podlomeným zdravím a vrátil na svůj rodný zámek, kde zemřel na předávkování morfiem.[1][2]

  1. LAURANT, Jean-Pierre. Stanislas de Guaïta. In: HANEGRAAFF, Wouter Jacobus. Dictionary of Gnosis & Western Esotericism. [s.l.]: Brill Academic Pub, 2006. ISBN 978-9004152311. S. 441–442. (anglicky)
  2. Lóže u Zeleného slunce - Guaita, Stanislas De [online]. [cit. 2018-10-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-10-05. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]