Stanisław Wojciech Wielgus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanisław Wojciech Wielgus
BpStanilawWielgus.jpg
Narození 23. dubna 1939 (80 let)
Wierzchowiska Drugie, Janów Lubelski County
Alma mater Teologická fakulta Katolické univerzity v Lublinu
Mnichovská univerzita
Zaměstnavatel Katolická univerzita v Lublinu
Ocenění Nagroda im. Księdza Idziego Radziszewskiego (2007)
medaile Pro Memoria
Funkce katolický biskup (od 1999)
diecézní biskup
katolický arcibiskup
titular archbishop
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Znak Stanisława Wojciecha Wielguse

Stanisław Wojciech Wielgus [staňisuav vojčěch vjelgus] (* 23. dubna 1939 Wierzchowiska Drugie) je polský duchovní, řádný profesor filozofie, doktor teologie. V lednu 2006 byl po dvou dnech výkonu funkce donucen rezignovat na úřad arcibiskupa varšavského z důvodu své spolupráce s tajnou policií komunistického Polska.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

V letech 1989-1998 byl rektorem Katolické lublinské univerzity (KUL). Mezi lety 1999 a 2006 byl biskupem v Płocku.

Dne 6. prosince 2006 jej papež Benedikt XVI. povýšil do hodnosti arcibiskupa a jmenoval jej varšavským metropolitou. Krátce po jeho jmenování zveřejnily polské noviny Gazeta Polska obvinění, že Wielgus byl v minulosti agentem polské komunistické tajné policie SB (Służba Bezpieczeństwa).[1] Toto obvinění pak začátkem ledna 2007 potvrdila církevní historická komise.[2] V pátek 5. ledna 2007 se kanonicky ujal úřadu varšavského metropolity, několik hodin poté přiznal, že spolupracoval s SB, ale nikomu přitom neublížil.[3] V neděli 7. ledna 2007 se mělo ve Varšavské katedrále konat slavnostní uvedení do úřadu (tzv. ingres), Stanisław Wielgus na úřad rezignoval a papež rezignaci přijal. Konala se tedy jen děkovná mše za působení předchozího metropolity Józefa Glempa, který byl pověřen dalším působením v této funkci do doby přijetí dalších rozhodnutí.[4]

Poškodil jsem církev[editovat | editovat zdroj]

5. ledna – Pár dní po odhalení přiznal varšavský arcibiskup Stanislaw Wielgus spolupráci s tajnou komunistickou policií. „Svým zapletením jsem poškodil církev,“ napsal Wielgus ve svém prohlášení, které citovala polská agentura PAP. Zároveň dodal, že bude respektovat jakékoli rozhodnutí, které v jeho záležitosti udělá papež Benedikt XVI.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Gazeta Polska: Archbishop Wielgus a former communist spy
  2. Komisja Historyczna: abp Wielgus podjął współpracę
  3. Skrzywdziłem Kościół. www.gazetawyborcza.pl [online]. [cit. 2007-01-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-01-07. 
  4. Papież przyjął rezygnację abp. Wielgusa z urzędu metropolity

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]