Stanisław Wojciech Wielgus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanisław Wojciech Wielgus
BpStanilawWielgus.jpg
Narození 23. dubna 1939 (81 let)
Wierzchowiska Drugie
Alma mater Teologická fakulta Katolické univerzity v Lublinu
Mnichovská univerzita
Zaměstnavatel Katolická univerzita v Lublinu
Ocenění Nagroda im. Księdza Idziego Radziszewskiego (2007)
medaile Pro Memoria
Funkce diecézní biskup (od 1999)
katolický biskup (od 1999)
katolický arcibiskup (2006–2007)
titulární arcibiskup (od 2007)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Znak Stanisława Wojciecha Wielguse

Stanisław Wojciech Wielgus [staňisuav vojčěch vjelgus] (* 23. dubna 1939 Wierzchowiska Drugie) je polský duchovní, řádný profesor filozofie, doktor teologie. V lednu 2006 byl po dvou dnech výkonu funkce donucen rezignovat na úřad arcibiskupa varšavského z důvodu své spolupráce s tajnou policií komunistického Polska.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

V letech 1989-1998 byl rektorem Katolické lublinské univerzity (KUL). Mezi lety 1999 a 2006 byl biskupem v Płocku.

Dne 6. prosince 2006 jej papež Benedikt XVI. povýšil do hodnosti arcibiskupa a jmenoval jej varšavským metropolitou. Krátce po jeho jmenování zveřejnily polské noviny Gazeta Polska obvinění, že Wielgus byl v minulosti agentem polské komunistické tajné policie SB (Służba Bezpieczeństwa).[1] Toto obvinění pak začátkem ledna 2007 potvrdila církevní historická komise.[2] V pátek 5. ledna 2007 se kanonicky ujal úřadu varšavského metropolity, několik hodin poté přiznal, že spolupracoval s SB, ale nikomu přitom neublížil.[3] V neděli 7. ledna 2007 se mělo ve Varšavské katedrále konat slavnostní uvedení do úřadu (tzv. ingres), Stanisław Wielgus na úřad rezignoval a papež rezignaci přijal. Konala se tedy jen děkovná mše za působení předchozího metropolity Józefa Glempa, který byl pověřen dalším působením v této funkci do doby přijetí dalších rozhodnutí.[4]

Poškodil jsem církev[editovat | editovat zdroj]

5. ledna – Pár dní po odhalení přiznal varšavský arcibiskup Stanislaw Wielgus spolupráci s tajnou komunistickou policií. „Svým zapletením jsem poškodil církev,“ napsal Wielgus ve svém prohlášení, které citovala polská agentura PAP. Zároveň dodal, že bude respektovat jakékoli rozhodnutí, které v jeho záležitosti udělá papež Benedikt XVI.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]