Stanisław Tilich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stanisław Tilich
Stranická příslušnost
Členství Křesťanskodemokratická unie
Křesťansko-demokratická unie (NDR)

Narození 10. dubna 1959 (58 let)
Nowa Wjeska
Alma mater Technická univerzita Drážďany
Profese politik
Commons Stanisław Tilich
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanislaw Tillich (lužickosrbsky Stanisław Tilich, * 10. dubna 1959, Nowa Wjeska) je čelný německý politik, ministerský předseda Svobodného státu Sasko (od května 2008) a prezident Spolkové rady, lužickosrbské národnosti [1]. Tillich je členem CDU. Je prvním[zdroj?] Slovanem v tak vysoké politické funkci v moderních dějinách Německa.

Život[editovat | editovat zdroj]

Stanislaw Tillich se narodil v malé vesnici Nowa Wjeska v Budyšinském okrese, kde naprostá většina (89%) obyvatel je hornolužické národnosti. Otec Rudi Tillich sám protestantského vyznání respektoval, aby syn následoval katolickou konfesi matky a vedl jej k upřímné zbožnosti. Absolvoval srbskou základní školu v Studoval a úspěšně složil maturitu na lužickosrbském gymnáziu v Budyšíně v roce 1977. Hned po splnění povinné základní vojenské služby studoval konstrukci a hnací mechaniku na Technické univerzitě Drážďany.

Politický život[editovat | editovat zdroj]

Tillich se účastnil veřejného života jako valná většina Lužických Srbů již od mládí[zdroj?] a byl členem Křesťansko demokratické unie již v dobách NDR. Politické změny po roce 1990 jej zastihly podobně jako Angelu Merkelovou v pravém věku pro započetí úspěšné kariéry a pravděpodobně tomu napomohla i návštěva Helmuta Kohla v Lužici ihned po sjednocení. Již v roce 1990 byl zvolen do zákonodárného sboru a v roce 1994 poslancem Evropského parlamentu. Tam nabyl důležitých mezinárodních zkušeností a prohloubil jazykové schopnosti. Po skončení mise v EP byl zvolen do zemského sněmu za CSU a již v roce 1999 se stal členem zemské vlády. Byl Staatsminister in der Staatskanzlei (státní ministr saského kancléřství), od 2002 do 2004 byl Staatsminister für Land-und Forstwirtschaft (státní ministr zemědělství a lesního hospodářství). Saský zemský sněm ho zvolil 28. května 2008 následníkem Georga Milbradta. Od podzimu 2015 se stal jedním z nejvyšších ústavních činitelů Německa, poté co byl zvolen předsedou horní komory (Spolkové rady) německého parlamentu. Tillich patří k nejbližším spolupracovníkům A. Merkelové a nejvlivnějším[zdroj?] členům CSU a udržuje produktivní a přátelské kontakty s českými i polskými politiky.

Zvláštnosti[editovat | editovat zdroj]

Tillich je patrně prvním[zdroj?] člověkem plně ovládajícím slovanský jazyk jako vlastní mateřštinu od smrti Jošta Moravského a Václava IV. s tak významným vlivem na německou politiku. Tillich je rovněž polyglotem[zdroj?] a vedle rodné hornolužické srbštiny ovládá přirozeně jako druhou mateřštinu i němčinu. Mimo to plynně a spolehlivě ovládá polštinu, češtinu, angličtinu, francouzštinu v omezené míře pak i ruštiny a někdy uvádí základy italštiny.[zdroj?]


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Umí česky. Stal se ale premiérem v Sasku, Tomáš Procházka, Pražský deník

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]