Stanisław Hozjusz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanislav Hosius
Stanisław Hozjusz 1.PNG
Narození 5. května 1504
Krakov
Úmrtí 5. srpna 1579 (ve věku 75 let)
Capranica Prenestina
Místo pohřbení Řím
Národnost Poláci
Alma mater Boloňská univerzita
Padovská univerzita
Jagellonská univerzita
Nábož. vyznání katolická církev
Rodiče Ulryk Hozjusz
Funkce diecézní biskup (od 1549)
katolický biskup (od 1550)
diecézní biskup (od 1551)
apoštolský nuncius (Rakousko; 1560–1561)
kardinál (od 1561)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanislaus Hosius (polsky Stanisław Hozjusz, 5. května 1504Krakově, Polské království5. srpna 1579, Capranica Prenestina, Itálie) byl římskokatolický kardinál. Od roku 1551 kníže-biskup varmijského biskupství v dnešním Polsku. Od roku 1558 byl papežským legátemcísařského dvora Svaté říše římské ve Vídni a od roku 1566 papežským legátemPolsku.

Vedle papežského nuncia a polského krále byl jedním ze tří vůdčích osobností protireformace. V Branievu (Brunsbergu) spoluzaložil Jezuitský seminář. Pomocí něj se měly dostávat myšlenky protireformace do Ruska, Švédska a Dánska.

Život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1549 až 1551 byl biskupem Chełmińskym. Hosius byl předtím vyslancem krále na jiných dvorech, kde domluvil například alianci mezi králem polským, českým králem Rudolfem a císařem Karlem V.

Načež 23 X 1550 zemřel biskup ve Warmě T. Giese. Volba nového biskupa se neobešla bez kontroverzí. Kapitula poslal králi výpis kanovníků se stručnými biografickými údaji a král měl vyznačit čtyři kandidáty, ze kterých měla kapitula vybrat biskupa. Král vybral sice čtyři, akorát dva, včetně Hosiuse, nebyli Prusy a další dva, ač byli rodem tuzemáky, byli oba velmi mladí (Jakubu Zimmermanovi bylo tehdy 18 let). Kapitula se tedy domnívala, že se jedná o nedorozumění a vyžadovala od krále další čtyři kandidáty. Královský posel jim však sdělil, že jestli nevyberou Hosiuse dobrovolně, vybere jej sám král ze své moci mu svěřené (V tom období měl Polský král právo jmenovat Warmské biskupy).

Svými spisy přesvědčil například českého prince Maxmiliána, aby upadl od své hereze. Neboť mladý Maxmilián byl otevřený vůči protestantismu.

Kardinálem se stal v roce 1561, v únoru, ačkoliv mu již dříve několikrát byl tento post nabízen, dosud jej vždy odmítl pro svou důstojnost; a následně se účastnil koncilu v Trentu, kde působil jako jeden z pěti papežových vyslanců. Byl totiž striktním obhájcem jeho autority.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stanislaus Hosius na anglické Wikipedii.

Polscy Šwiéci 12, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1987

http://www.newadvent.org/cathen/07473a.htm

Související články[editovat | editovat zdroj]