Přeskočit na obsah

Střelba v kostele v Sutherland Springs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Střelba v kostele v Sutherland Springs
Mrtví lidé26
Zranění lidé20
Datum5. listopadu 2017
MístoUSA Sutherland Springs, Texas
PachatelDevin Patrick Kelley
Použité zbraněpuška Ruger AR-556
Souřadnice
Sutherland Springs
Sutherland Springs
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střelba v Sutherland Springs se odehrála 5. listopadu 2017 v baptistickém kostele v texaském městě Sutherland Springs asi 48 kilometrů východně od San Antonia. Při útoku bylo zabito 26 lidí a 20 dalších bylo zraněno. Šlo o největší masakr způsobený jedincem v dějinách Texasu,[1] stejně jako nejvražednější útok na kostel v dějinách USA, který předčil útok na černošský kostel v Charlestonu z roku 2015.

Průběh útoku[editovat | editovat zdroj]

Pachatel Devin Patrick Kelley při útoku zabil 26 lidí a dalších 20 zranil.[2] Místní ozbrojený občan konfrontoval a dvakrát postřelil Kellyho, poté co opustil kostel. Zraněný pachatel se pokusil ujet automobilem, ale havaroval a byl nalezen s prostřelenou hlavou.

Pachatel[editovat | editovat zdroj]

Kelly byl právně nezpůsobilý k držení zbraní a munice, neboť byl vojenským soudem amerického letectva usvědčen z domácího násilí.[2] Letectvo ale rozsudek nenahlásilo do federální databáze spravované FBI, která slouží k prověřování lidí kupujících zbraň.[3]

Oběti[editovat | editovat zdroj]

Útok se odehrál během nedělní bohoslužby. 26 lidí bylo zabito a dalších 20 bylo zraněno. 23 lidí bylo zabito v kostele, dva venku a jedna osoba zemřela po převozu do nemocnice. Mezi 26 oběťmi byla také žena v osmém měsíci těhotenství.[2] Věk obětí se pohyboval v rozmezí 18 měsíců až 77 let. Polovina obětí byli děti.


Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sutherland Springs church shooting na anglické Wikipedii.

  1. AHMED, Saeed. 2 of the 5 deadliest mass shootings in modern US history happened in the last 35 days. CNN [online]. [cit. 2021-03-31]. Dostupné online. 
  2. a b c Útočník z Texasu si místo útoku nevybral náhodou. Sám se zastřelil po honičce se svědky. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2017-11-06 [cit. 2021-03-31]. Dostupné online. 
  3. Letectvo nezrušilo prověrku texaského střelce, mohl tak kupovat zbraně. iDNES.cz [online]. 2017-11-07 [cit. 2021-03-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]