Středoevropská iniciativa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Středoevropská iniciativa
Členské země SEI na mapě Evropy
Členské země SEI na mapě Evropy
Vznik 1989
Sídlo Terst, Itálie
Oficiální web www.cei.int
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data můžou pocházet z datové položky.
Moldavská známka s logem Středoevropské iniciativy a vlajkami členských států

Středoevropská iniciativa (zkratka CEI), známá také pod anglickým názvem Central European Initiative, je sdružení pro přeshraniční regionální spolupráci, jehož členy je osmnáct zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy.

Organizace byla založena 11. listopadu 1989 v Budapešti pod názvem Kvadragonála, protože jejími členy byly čtyři země: Itálie, Jugoslávie, Rakousko a Maďarsko.[1] Jejím cílem bylo hledat nové formy mezinárodní spolupráce v době po pádu železné opony. V roce 1990 přistoupilo Československo a skupina se přejmenovala na Pentagonálu, po přijetí Polska o rok později byla známa jako Hexagonála. Rozpad Československa, Jugoslávie a Sovětského svazu přinesl příliv dalších členů a nový název Středoevropská iniciativa (i když většina zemí nepatří do striktně geograficky vymezené střední Evropy).

Hlavní sídlo iniciativy se nachází v Terstu, generálním tajemníkem je od roku 2013 Ital Giovanni Caracciolo di Vietri. V předsednictví se jednotlivé země po roce střídají, každý rok na podzim se také scházejí předsedové vlád členských států. Skupina usiluje o sbližování zemí v regionu, o zvyšování životní úrovně a zapojení nečlenských zemí do rozvojových programů Evropské unie. SEI zřizuje pracovní skupiny, které zpracovávají projekty na kooperaci v oblasti ekonomiky, cestovního ruchu, rozvoje vědy a kultury, ochrany životního prostředí a boje proti kriminalitě.[2]

Členové[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]