Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno
SPŠS a OA Kladno.jpg
Zkratka SPŠS&OA Kladno
Právní forma příspěvková organizace
Zřizovatel Středočeský kraj
Datum založení 18. června 2001
IČO 61894371
REDIZO 600006964
Ředitel Ing. Eva Šimáčková
Zástupce Ing. M. Rollová, Mgr. M. Souček
Adresa Cyrila Boudy 2954,
272 01 Kladno
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků 500
Oficiální web http://www.sosik.cz
Obory vzdělávání
 • Stavebnictví[1]
 • Technické lyceum[2]
 • Ekonomické lyceum[3]
 • Obchodní akademie[4]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno (SPŠS a OA Kladno) vznikla na počátku 20. století, kdy se začalo na Kladensku těžit uhlí a spolu s ním se začala rodit Poldina huť. Proto zde vznikla poptávka po středoškolsky vzdělané hutnické a hornické inteligenci. Tehdy měla škola název: SPŠ horní Kladno. Avšak po zavření "Poldovky" nenacházeli studenti využití a proto na Kladensku tento obor vymizel. Přes název SPŠ horní Kladno, SPŠ hutní Kladno, SOŠ stavební Kladno se dostal až k současnému SPŠS a OA Kladno. Dlouholetým renomé a kvalitní výukou se škola těší širokému povědomí veřejnosti. Do školy dochází studenti z širokého okolí (např.: Kladensko, Rakovnicko, Mělnicko, Kralupsko a část Prahy). Kvůli klesající úrovní vědomostí studentů v celé republice je tato škola z původního druhého místa na 14. místě z celé České republiky[5]. V dobách nedávno minulých se daly srovnávat výsledky SPŠS a OA Kladno se zdejším gymnáziem.

Časopis[editovat | editovat zdroj]

Na škole pravidelně každý měsíc vychází časopis Student's life, který vychází v běžném papírovém vydání i internetové verzi[6]. Redakce školního časopisu je sestavena ze studentů všech oborů. Časopis získal v roce 2014 3. místo za Nejlepší časopis Středočeského kraje[7]

Šéfredaktoři:

 • Jan Maňas[8]
 • Jana Hanzalíková [1]

Budova[editovat | editovat zdroj]

Budova školy připomíná i dnes hornickou historii.[9]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Objekt školy stojí v samotném srdci Kladna a to před Sítenským mostem. Střední škola je v čele třech budov (v tzv. Účku). Po levé straně směrem od silnice je internát a po pravé základní škola. Nedaleko školy stojí i Gymnázium Kladno.

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Profesoři[editovat | editovat zdroj]

Studenti[editovat | editovat zdroj]

Mezi známé osobnosti, které zde studovaly patří:

Studium[editovat | editovat zdroj]

Denní[editovat | editovat zdroj]

Délka studia je 4 roky. Škola nabízí následující studijní obory:

 • Stavebnictví – Základní obor stavebnictví je ze začátku (v prvních dvou letech) obecný. Na začátku třetího ročníku se student může rozhodnout pro pokračování ve studiu se zaměřením na pozemní stavitelství, podnikání a management nebo stavební obnovu. Studium připravuje žáky pro činnost středních technicko-hospodářských pracovníků ve stavebnictví, v oblasti činnosti stavební výroby, přípravy staveb, projektových prací i v oboru výzkumu. Absolventi všech zaměření se často uplatňují jako úspěšní soukromí podnikatelé.
 • Obchodní akademie – Absolvent Obchodní akademie je středoškolsky vzdělaný pracovník s univerzálním vzděláním pro výkon obchodně podnikatelských funkcí ve výrobních podnicích, českém i mezinárodním obchodě, v peněžnictví, cestovním ruchu a jiných službách ve státní a veřejné správě.
 • Technické lyceum – Má uplatnění na hranici mezi gymnáziem a odbornou školou. Klade důraz na obecně vzdělávací předměty a odborný základ. Připravuje absolventa nejen do přímého vstupu do praxe, ale i na vysokoškolské studium. Je také alternativou pro zatím nerozhodné profesně nevyhraněné, ale studijně orientované žáky.
 • Ekonomické lyceum – Absolventi tohoto oboru vzdělání Ekonomické lyceum mají znalosti, které jsou aktuální na trhu práce a velmi potřebné. Škola připravuje odborné pracovníky pro výkon širokého spektra činností a samozřejmě také pro další vzdělávání. Cílem studia je vybavit žáky kompetencemi nezbytnými pro profesní uplatnění a celoživotní vzdělávání.

Dálkové studium[editovat | editovat zdroj]

Dálkové studium v této době již není možné na této škole. Skončilo ve školním roce 2012/2013. Studovalo se pět let, po kterých se studium završilo maturitou. Posledními ročníky, které toho dálkové studium využily, byly z oborů stavebnictví a obchodní akademie.

Historie předmětů[editovat | editovat zdroj]

V současnosti se zde vyučuje obor: stavebnictví, technické lyceum, obchodní akademie, ekonomické lyceum. V minulosti ale i např. hutní, poštovní a peněžní služby[14].

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Škola je vybavena pěti počítačovými učebnami, které slouží jak pro výuku informačních a komunikačních technologií, tak i pro výuku dalších odborných předmětů (Konstrukční cvičení, pozemní stavitelství, CAD, geodézie, písemná a elektronická komunikace, průmyslový design) a některých hodin výuky jazyků. Učebnou a laboratoří pro výuku chemie, biologie, fyziky či stavební laboratoří pro výuku předmětů praxe a stavební konstrukce. Stavebním dvorem pro výuku předmětu praxe a v neposlední řadě tělocvičnou či hřištěm[15].

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Archivovaná kopie. sosik.cz [online]. [cit. 2012-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-05. 
 2. Archivovaná kopie. sosik.cz [online]. [cit. 2012-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-05. 
 3. Archivovaná kopie. sosik.cz [online]. [cit. 2012-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-05. 
 4. Archivovaná kopie. sosik.cz [online]. [cit. 2012-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-05. 
 5. http://aktualne.centrum.cz/domaci/grafika/2013/03/01/stredni-skoly-vysledky-maturit/
 6. http://sosik.cz/cz/aktuality/skolni-casopis
 7. JANOUŠKOVÁ, Pavla. Studenti z Kladna uspěli se školním časopisem. [deník]. 4. 2014, s. 2. (český) .
 8. Student's life, Jan Maňas, Karolína Rosecká, Evženie Stará, Jana Hanzalíková, Štěpán Sládek,. [life] [pdf]. Květen 2013. Měsíčník 12. Dostupné online. (český) 
 9. http://www.kladnominule.cz/pribehy/hornicka-skola-v-kladne, autor článku: Jan Maňas
 10. http://www.mkl.cz/knihovna/lounsti-lounskym/nove-knihy
 11. MAŇAS, Jan. Sanace naší školy. Kladno, 2014. 57 s. Maturitní práce. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno. Vedoucí práce Ing. Jaroslava Bláhová. s. 30. (čeština)
 12. MAŇAS, Jan. Sanace naší školy. Kladno, 2014. 57 s. Maturitní práce. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno. Vedoucí práce Ing. Jaroslava Bláhová. s. 30. (čeština)
 13. MAŇAS, Jan. Sanace naší školy. Kladno, 2014. 57 s. Maturitní práce. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno. Vedoucí práce Ing. Jaroslava Bláhová. s. 30. (čeština)
 14. http://www.ohkkladno.cz/?d=11&typ=1&clen=104
 15. Archivovaná kopie. sosik.cz [online]. [cit. 2013-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-06-19. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]