Střední škola knižní kultury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Střední škola knižní kultury, o. p. s.
Budova školy
Budova školy
ZkratkaSŠKK, o. p. s.
Právní formaObecně prospěšná společnost
Datum založení1. 9. 1993
IČO64947629
REDIZO600005003
ŘeditelPhDr. Alice Krýžová, Ph.D.
ZástupceMgr. Monika Krýže (hospodářka)
AdresaJosé Martího 31, 162 00 Praha 6
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků98
Oficiální webhttp://www.sskk.cz
Obory vzdělávání
  • „Knižní kultura“
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střední škola knižní kultury, o. p. s. (do 31. 8. 2010 Střední škola pro knihkupce a nakladatelské pracovníky) nabízí čtyřleté studium dle Školního vzdělávacího programu „Knižní kultura“ (vycházející z Rámcového vzdělávacího programu „Knihkupecké a nakladatelské činnosti“) zakončené maturitou. Mimo přípravy studentů na práci v knihkupectvích, nakladatelstvích, archivech, distribučních firmách, redakcích, knihovnách či jiných odvětví týkajících se knižní kultury a obchodu je škola připravuje i na studium vysokých a vyšších odborných škol humanitního zaměření. Do června 2013 škola sídlila v pronájmu v budově ZŠ Chmelnice v Praze 3 - Žižkově. V současné době škola sídlí v pronájmu v budově ZŠ Perunova v Praze 3 - Vinohradech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pod původním názvem Soukromá střední škola pro knihkupce a nakladatelské pracovníky škola zahájila činnost 1. 9. 1993 v Brně a Praze s tím, že pražská část byla pobočkou brněnského ředitelství. Jejím zřizovatelem byl brněnský knihkupecký podnik Barvič a Novotný. V lednu 1996 se na základě novely Školského zákona školy staly dvěma rovnoprávnými sesterskými. Školním rokem 1997/1998 došlo ke změně právní formy – škola se stává obecně prospěšnou společností a podnik Barvič a Novotný přestal být jejím zřizovatelem. Jelikož se s touto právní formou neslučuje přívlastek „soukromá“, škola se od té doby jmenovala Střední škola pro knihkupce a nakladatelské pracovníky a to až do doposud posledního přejmenování instituce na současný název Střední škola knižní kultury. K přejmenování došlo kvůli lepší výstižnosti charakteru školy.

Odborné předměty[editovat | editovat zdroj]

  • Úvod do praxe
  • Písemná a elektronická komunikace
  • Knihkupectví
  • Nakladatelství
  • Dějiny knižní kultury
  • Management a marketing
  • Odborná praxe

Odborná praxe[editovat | editovat zdroj]

Dle Školního vzdělávacího programu „Knižní kultura“ student musí splnit dvě souvislé čtrnáctidenní odborné praxe za šk. rok. Praxe se koná na pracovištích souvisejících s knižní kulturou a obchodem, jako jsou knihkupectví, antikvariáty, knihovny, nakladatelství a redakce. Standardně praxe probíhá na daném pracovišti pět hodin každý všední den během čtrnácti dnů před Vánočními prázdninami a během čtrnácti dnů ve druhém pololetí na jaře. Praxe volně navazuje na znalosti získané v odborných předmětech, ale i v předmětech jako česká literatura a světová literatura.

Souborná zkouška[editovat | editovat zdroj]

Souborná zkouška je součást učebního plánu třetího ročníku a její úspěšné absolvování je podmínkou pro postup do čtvrtého ročníku. Studenti skládají zkoušku z předmětů česká literatura, světová literatura a cizí jazyk (anglický, nebo německý). Zkouška zahrnuje učivo doposud probrané v maturitních předmětech. Svou formou simuluje ústní profilovou maturitní zkoušku z české a světové literatury, u cizího jazyka naopak část společnou.

Maturitní zkouška[editovat | editovat zdroj]

Pro úspěšné absolvování maturitní zkoušky musí student složit zkoušky z profilové části, tj. česká a světová literatura a odborné předměty. Dále pak ze společné části – českého jazyka a literatury a cizího jazyka. Student musí vytvořit a obhájit vlastní maturitní práci na zadané téma.

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

Škola také disponuje školní knihovnou obsahující učebnice, učební texty, odbornou literaturu i beletrii. Navštěvuje tuzemské i zahraniční knižní veletrhy pořádá poznávací exkurze do zahraničí. Studenti mají pravidelně možnost zimního i letního sportovně-turistického kurzu.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]