Střípky minulosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Střípky minulosti
Původní název おもひでぽろぽろ
Země JaponskoJaponsko Japonsko
Délka 118 min
Žánry drama anime a manga
příběh o dospívání
filmové drama
Scénář Isao Takahata
Režie Isao Takahata
Obsazení a filmový štáb
Dabing Michie Terada
Miki Imai
Yorie Yamashita
Toširó Janagiba
Yōko Honna
… více na Wikidatech
Produkce Toshio Suzuki
Yasuyoshi Tokuma
Ritsuo Isobe
Yoshio Sasaki
Hudba Katsu Hoshi
Střih Takeshi Seyama
Výroba a distribuce
Premiéra 20. července 1991
Produkční společnost Studio Ghibli
Distribuce Toho
Střípky minulosti na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střípky minulosti (おもひでぽろぽろ, Omoide poro poro) je japonský animovaný film (anime) režiséra Isao Takahaty (Hrob světlušek) produkovaný studiem Ghibli. Film vychází ze stejnojmenné mangy od Hotaru Okamoto a Juko Tone a vyšel 20. června 1991. Přestože jde film svým žánrem i stavbou naprosto proti dosavadním tradicím animovaného filmu i anime, zaznamenal v japonských kinech neočekávaný úspěch.

Střípky minulosti je poměrně neobvyklé anime - na rozdíl od většiny filmů tohoto žánru neobsahuje žádné akční ani milostné scény a spíše než o dobrodružný nebo romantický film jde o psychologické drama. Spolu s hlavní hrdinkou se divák vrací do dětství, kterým jej provází její dětské já. Spolu s analýzou svého dosavadního života hrdinka hledá sama sebe a řeší vztahy se svým okolím v současnosti.

Název Střípky minulosti není oficiální (film ještě nebyl v Česku distribuován), jde o název zvolený amatérskými českými překladateli titulků - poněvadž jde však o jediný český překlad, v českém prostředí se poměrně rozšířil. Film je známý je i pod svým anglickým názvem Only Yesterday. Omohide poro poro znamená doslova Vzpomínky kap kap (poro je japonský citoslovce pro dopad kapky či slzy).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]