Stříkoun lapavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxStříkoun lapavý
alternativní popis obrázku chybí
Stříkoun lapavý
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídaryby (Osteichthyes)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádostnoploutví (Perciformes)
Čeleďstříkounovití (Toxotidae)
Rodstříkoun (Toxotes)
Binomické jméno
Toxotes jaculatrix
(Pallas, 1767)
Synonyma
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stříkoun lapavý (Toxotes jaculatrix) je ryba z řádu ostnoploutvých (Perciformes) a čeledi stříkounovitých (Toxotidae). Patří do rodu Toxotes, vědecký název zní Toxotes jaculatrix. Rodové jméno pochází z řečtiny a znamená „lukostřelec”. Druh popsal Peter Simon Pallas roku 1767. Stříkoun lapavý měří nejčastěji kolem 20 cm, největší jedinci však mohou být až o 10 cm delší. Ryba má stříbrnou barvu a po stranách těla výrazné znaky. Hřbetní ploutev se nachází blízko zadní strany těla. Jako u jedné z mála ryb se oči vyvinuly tak, aby umožňovaly binokulární vidění. Stříkoun lapavý je znám pro svou schopnost vypuzovat proud vody z tlamy, kterou „sestřeluje” kořist, jako je hmyz, z vegetace nad vodní hladinou. Někteří jedinci jsou schopni zasáhnout kořist i ve 2 až 3 metrech nad vodou a po pádu hmyzu do vody se k němu mohou dostat během 50 milisekund. Hmyz sedící na nízko položených větvích mohou také lovit tak, že po něm vyskočí.

Stříkoun lapavý se vyskytuje ve vnitrozemských i oceánských vodách, nejčastěji v ústí řek a v mangrovníkových bažinách. Obývá především Indo-Pacifik a vody okolo Austrálie. Během života se pohybuje mezi sladkou, slanou a brakickou vodou. O rozmnožování této ryby není známo velké množství informací. Poprvé se stříkouni třou, jakmile dosáhnou délky asi 10 cm, a najednou mohou naklást 20 000 až 150 000 vajíček. Vzhledem k jejich zbarvení se někdy stříkouni lapaví chovají jako akvarijní ryby, avšak péče o ně je složitá, a proto se nehodí do většiny domácích akvárií.

Tento druh je chován přibližně v sedmi desítkách evropských zoo.[2] V Česku se jedná o Zoo Brno, Zoo Ostrava a Zoo Praha a dále Mořský svět Praha a Rybářské muzeum Vodňany.[2] V pražské zoo je stříkoun lapavý od roku 2004 k vidění v pavilonu Indonéská džungle.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Banded archerfish na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]
  2. a b www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2019-04-24]. Dostupné online. 
  3. Stříkoun lapavý - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-04-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]