Stříbrný vítr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stříbrný vítr
Autor Fráňa Šrámek
Jazyk čeština
Žánry román
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stříbrný vítr je román Fráni Šrámka.

Popis děje[editovat | editovat zdroj]

Dílo pojednává o mládí a dospívání mladého muže. Nese výrazné autobiografické prvky, je charakteristické svým impresionistickým, expresivním a senzualistickým líčením citové atmosféry hlavního hrdiny, všech jeho mladistvých tužeb a citových zmatků. Jeho hlavní hrdina Jeník Ratkin se vzpírá svému tyranskému otci, nerozumí světu dospělých, získává své první milostné a sexuální zkušenosti, zamiluje se do Aničky Karasové a je zklamán. Jeník přes veškeré konflikty mládí poznává smysl života, je připraven s ním čestně zápasit a dokázat svůj přerod v muže.

Druhé přepracované vydání doplněné autorovým doslovem 1921) – vyjádření citů mladé generace, tento román je velmi ovlivněn impresionismem. Jedná se o jedno z nejkrásnějších českých literárních děl tohoto žánru vůbec.

Vztahy v rodině: babičku má rád (vypráví mu příběhy, které se u nich odehrály, když byla válka, např. o vojákovi s amputovanou nohou a knihou, která má slepené listy krví, matku zbožňuje, strýce má rád, otce nenávidí. Strýc se zastřelí a Jeník velmi trpí. Vztahy ke škole: Učitelé: katecheta (zkostnatělý puritán), Ramler (mladý a chápavý). Vztah k ženám: Miluje Annu Karasovou, která s ním pouze laškuje a zahrává si s ním.

Filmová verze[editovat | editovat zdroj]

V roce 1954 vznikla stejnojmenná filmová verze režiséra Václava Kršky s Eduardem Cupákem v hlavní roli.[1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.csfd.cz/film/27293-stribrny-vitr/