Stříbrný vítr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stříbrný vítr
AutorFráňa Šrámek
Jazykčeština
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stříbrný vítr je román Fráni Šrámka.

Dvě varianty románu[editovat | editovat zdroj]

První verzi románu Stříbrný vítr vydal Šrámek v nakladatelství Grossman a Svoboda roku 1910[1] a pojal ji jako generační román. V definitivní verzi, která vyšla roku 1920 v nakladatelství František Borový se jedná o impresionistickou prózu, ve které je souvislý děj nahrazen jednotlivými epizodami. Šrámek popisuje dospívání a citové probouzení chlapce, který je sice mnohokrát zklamán, ale odnáší si poselství krásného a silného života.[2] Román má silné autobiografické prvky.

Popis děje[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdina Jeník Ratkin se vzpírá svému tyranskému otci, nerozumí světu dospělých, získává své první milostné zkušenosti, zamiluje se do Aničky Karasové a je zklamán. Jeník přes veškeré konflikty mládí poznává smysl života, je připraven s ním čestně zápasit a dokázat svůj přerod v muže.

Vztahy v rodině: babičku má rád (vypráví mu příběhy, které se u nich odehrály, když byla válka, např. o vojákovi s amputovanou nohou a knihou, která má slepené listy krví), matku zbožňuje, strýce má rád, otce nenávidí. Strýc se zastřelí a Jeník velmi trpí. Vztahy ke škole: Učitelé: katecheta (zkostnatělý puritán), Ramler (mladý a chápavý). Vztah k ženám: Miluje Annu Karasovou, která s ním pouze laškuje a zahrává si s ním.

Filmová verze[editovat | editovat zdroj]

V roce 1954 vznikla stejnojmenná filmová verze režiséra Václava Kršky s Eduardem Cupákem v hlavní roli.[3]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Databáze NK ČR: Stříbrný vítr 1910, úplné zobrazení záznamu
  2. STROHSOVÁ, Eva. Fráňa Šrámek. In: Luboš Merhaut a kolektiv. Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. Praha: Academia, 2008. ISBN 80-200-0468-8. Svazek 4/I. S–T. S. 712–719.
  3. http://www.csfd.cz/film/27293-stribrny-vitr/