Stěpan Petričenko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stěpan Petričenko
Narození1892
Žizdrinskij ujezd
Úmrtí2. června 1947 (ve věku 54–55 let) nebo 1947 (ve věku 54–55 let)
Věznice Vladimirovka
NárodnostUkrajinci
Povolánípolitik, odborář a revolucionář
Politická stranaStrana socialistů-revolucionářů
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stěpan Maximovič Petričenko, rusky Степан Максимович Петриченко (1892, Nikitenka2. června 1947, Vladimir), byl ruský revolucionář, anarchosyndikalistický politik a účastník Kronštadského povstání.

Život[editovat | editovat zdroj]

Petričenko se narodil v roce 1892 v obci Nikitenka nedaleko města Kaluga v rodině rolníků. Dva roky po jeho narození se rodina přestěhovala do Záporoží, kde Stěpan pracoval jako obráběč kovů. V roce 1913 byl povolán k vojenské službě u ruského námořnictva, kde byl přidělen k bitevní lodi Petropavlovsk.

Únorová revoluce jej zastihla na ostrově Naissaar. V prosinci 1917 byla vyhlášena Sovětská republika vojáků a stavitelů pevností ostrova Nargen, jíž se Petričenko stal vůdcem. Bojoval jak proti bolševikům, tak proti Němcům. Dne 26. února 1918 však byl nucen Naissaar vyklidit a uprchnout do Kronštadtu.

V roce 1919 přistoupil k bolševikům, ale brzy se od nich distancoval. Po válce zůstal ve Finsku, kde se v roce 1940 dostal do konfliktu s finskou vládou pro jeho podporu Rudé armády. V roce 1945 byl zatčen a vyhoštěn do Sovětského svazu, kde byl uvrhnut do Vladimirské věznice, kde brzy zemřel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stepan Maximovich Petrichenko na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]