Státní znak Peru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Peruánský státní znak
Escudo nacional
Escudo nacional
Varianty
Escudo de armas
Informace
Subjekty oprávněné užívat znakPeruPeru Peru
Přijato25. února 1825 (přijetí)
1950 (poslední změna)

Státní znak Peru existuje ve dvou variantách: Escudo nacional a Escudo de armas. Escudo nacional se používá na veřejných budovách a také na válečné vlajce, escudo de armas je vyobrazeno na státní vlajce a na mincích. Štít je v obou případech stejný, escudo nacional má jako pozadí čtyři červeno-bílo-červené vlajky, z každé strany splývá podél štítu jedna kratší a jedna delší, kdežto escudo de armas je vrouben zleva palmovou a zprava vavřínovou ratolestí, které jsou svázány stuhou v národních barvách.

Štít znaku je rozdělen na tři pole. V levém horním je vyobrazena vikuňa (divoký druh lamy) v přirozené barvě na modrém pozadí, pravé horní pole je bílé se zelenou rostlinou chinovníku. Spodní polovina znaku je červená a nese zlatý roh hojnosti. Celý znak symbolizuje přírodní bohatství země. Nad štítem se nachází občanská koruna z dubového listí.

Znak byl přijat kongresem 25. února 1825, jeho autory jsou poslanci José Gregorio Paredes a Francisco Javier Cortés. V roce 1950 byl vzájemný poměr tří částí štítu (a zřejmě i jeho tvar) upraven do současné podoby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]