Státní znak Peru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Escudo nacional
Escudo de armas

Státní znak Peru existuje ve dvou variantách: Escudo nacional a Escudo de armas. Escudo nacional se používá na veřejných budovách a také na válečné vlajce, escudo de armas je vyobrazeno na státní vlajce a na mincích. Štít je v obou případech stejný, escudo nacional má jako pozadí čtyři červeno-bílo-červené vlajky, z každé strany splývá podél štítu jedna kratší a jedna delší, kdežto escudo de armas je vrouben zleva palmovou a zprava vavřínovou ratolestí, které jsou svázány stuhou v národních barvách.

Štít znaku je rozdělen na tři pole. V levém horním je vyobrazena vikuňa v přirozené barvě na modrém pozadí, pravé horní pole je bílé se zelenou rostlinou chinovníku. Spodní polovina znaku je červená a nese zlatý roh hojnosti. Celý znak symbolizuje přírodní bohatství země. Nad štítem se nachází občanská koruna z dubového listí.

Znak byl přijat kongresem 25. února 1825, jeho autory jsou poslanci José Gregorio Paredes a Francisco Javier Cortés. V roce 1950 byl vzájemný poměr tří částí štítu upraven do současné podoby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]