Státní znak Hondurasu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Coat of arms of Honduras.svg

Státní znak Hondurasu byl přijat v roce 1825 a následně upraven v letech 1866 a 1935.

V horní části znaku je umístěn toulec plný barevných šípů. Tento motiv má připomínat původní indiánské obyvatelstvo a jeho prvotní hrdý odpor proti španělským kolonizátorům. Na toulec jsou připevněny 2 rohy hojnosti plné ovoce a květů, které symbolizují rostlinné bohatství Hondurasu. Centrální část znaku má oválný tvar, po jehož obvodu stojí text „REPÚBLICA DE HONDURAS, LIBRE, SOBERANA E INDEPENDIENTE 15 DE SEPTIEMBRE 1821“.

Ve vnitřním prostoru oválu se nachází pyramida, 2 hrady, mezi kterými je vulkán a nad nimi se rozpíná duha (symbol míru) a vycházející rudé slunce. Trojúhelníkový tvar pyramidy představuje rovnost všech honduraských občanů před zákonem se stejnými právy o povinnostmi. Každý z hradů leží u jiného oceánu (Atlantský a Tichý). Vulkán uprostřed hradů je vzpomínkou na znak původní Středoamerické federativní republiky (ten vyobrazoval pět vulkánů, každý z nich symbolizoval jeden z federativních států - Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua a Kostarika). Vycházejí slunce má představovat svobodu, lásku k vlasti.

Pod centrálním oválem je vyobrazena krajina se 2 skupinami stromů (na levé straně jehličnaté a napravo listnaté). Nalevo pod stromy jsou dva vstupy do dolů (těžilo se zde především zlato a stříbro), napravo obytný domek. Ve středu pod oválem se nachází několik pracovních nářadí.

Související články[editovat | editovat zdroj]