Státní hranice Albánie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Státní hranice Albánie obklopuje sever, jih a hlavně východ území země. Na západě se pak nachází pobřeží Jónského a Jaderského moře. Celková délka hranice činí 1 094 km; z toho připadá 657 km na souš, 121 km na řeky nebo jezera a 316 km na pobřežní pásmo.

Albánie hraničí s těmito státy:

Albánské hranice procházejí hlavně hornatými oblastmi (například Prokletije), což je činí snadněji hlídatelné. Jedinou výjimkou je sever, kde hraniční čára prochází mezi Jaderským mořem a Skadarským jezerem v nížině.

Do roku 1991 existovalo podél albánských hranic tzv. hraniční pásmo, přístup do moře byl rovněž zakázán. Vše bylo z bezpečnostních důvodů, neboť tehdejší politická reprezentace země se velmi obávala možné invaze, útěku občanů nebo různých jiných záškodnických akcí, které by mohly podniknout ať už východní, či západní blok. Po otevření hranic byl sice obnoven přeshraniční provoz v míře srovnatelné s ostatními evropskými zeměmi, kontroly však zůstávají stále důkladné. Dnes patří mezi významné hraniční přechody na severu s Černou Horou Han i Hotit, na jihu s Řeckem pak Sopik. Obyvatelé Makedonie využívají několik přechodů v okolí Ohridského jezera.