Srdce temnoty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Srdce temnoty
Heart of Darkness v knize Youth and Other Stories (1902)
Heart of Darkness v knize Youth and Other Stories (1902)
AutorJoseph Conrad
Původní názevHeart of Darkness
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
Žánrnovela
Ocenění20th Century's Greatest Hits: 100 English-Language Books of Fiction
Datum vydání1902
Česky vydáno1980
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Srdce temnoty (Heart of Darkness) je novela anglického spisovatele polského původu Josepha Conrada, která nejprve vycházela roku 1899 na pokračování v Blackwood’s Magazine a poté vyšla roku 1902 knižně ve sbírce Mládí a jiné povídky (Youth and Other Stories). Dílo je považováno za jeden z mezníků ve vývoji světové prózy a jeho obsahem je symbolicky pojatá cesta do nitra temných zlých sil, které se zmocňují člověka, pokud jim dá volnost.

Obsah novely[editovat | editovat zdroj]

Vypravěčem novely je anglický námořní kapitán Charles Marlow, který v rámcovém příběhu vzpomíná na cestu po řece do nitra Afriky, již podnikal ve službách pravděpodobně belgické obchodní společnosti. Ačkoli to autor přímo neuvádí, předpokládá se, že se jedná o Kongo, které bylo v době psaní románu jedinou významnou řekou na belgickém území v Africe. Jako kapitán parníku má Marlow přivézt slonovinu a současně najít a dopravit zpět do civilizace vedoucího obchodní stanice Kurtze, kterého předchází legenda výjimečnosti.

Marlow neustále slyší ze všech stran o Kurtzových schopnostech, velkém duchu i heroických činech. Když však dorazí k cíli, nachází Kurtze v krajně zbědovaném stavu, otřeseného a na pokraji šílenství. Vystupuje jako krutý domorodý vládce a božstvo a je posedlý hromaděním slonoviny. Stává se tak ztělesněním primitivních instinktů, které jsou uloženy v hloubi duše každého člověka a které ho mohou zcela ovládnout, pokud jim dá volnost.

Zachránit Kurtze se Marlowovi nepovede, protože Kurtz zemře na zpáteční cestě. Před smrtí svěří Marlowovi nějaké dokumenty do úschovy. Jsou mezi nimi i dopisy od jisté ženy, kterou se Marlow nakonec rozhodne navštívit a dopisy jí vrátit. I ona si pamatuje Kurtze jako úžasného muže (kterého si nesměla vzít kvůli jeho chudobě) a Marlow ji v její iluzi ponechá. Dokonce jí řekne že její jméno byla Kurtzova poslední slova, na místo skutečných „Ta hrůza! Ta hrůza!“.

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]