Srbská velká župa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Brankovićovské Srbsko, známý také jako Raška.
Srbská velká župa
 Великожупанска Србија 
Velikožupanska Srbija
 Byzantská říše v době Makedonské dynastie
 Duklja
 Srbské knížectví (středověk)
10911217 Srbské království (středověk) 
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Srbsko v roce 1184 za vlády Štěpána Nemanji
Obyvatelstvo
ortodoxní, bogomilské (potlačované)
Státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející
Byzantská říše v době Makedonské dynastie Byzantská říše v době Makedonské dynastie
Duklja Duklja
Srbské knížectví (středověk) Srbské knížectví (středověk)
Následující
Srbské království (středověk) Srbské království (středověk)

Srbská velká župa (srbsky Великожупанска Србија, Velikožupanska Srbija), známá též jako Raška (srbsky Рашка), byl raný srbský stát středověku, který zahrnoval části dnešního Srbska, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny a jižní Dalmácie, soustředěný v oblasti Rašky (odtud jeho exonymum).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Srbská velká župa neboli Raška vznikla kolem roku 1091 ze srbského knížectví Duklja, vazalským státem Byzantské říše, které se oddělilo od raně středověkého Srbského knížectví, soustředící se v oblasti Rašky do roku 960, po byzantsko-bulharských válkách mizí z pramenů.

Zakladatel státu Vukan získal titul velkého župana poté, co jeho strýc vládce Bodin skončil v byzantském vězení po desetiletí trvající vzpoury. Zatímco Duklja se zmítala v občanských válkách, Raška dál pokračovala v boji proti Byzanci. Ta byla ovládána dynastií Vukanovićů, která dokázala většinu z někdejšího srbského státu sjednotit pod svou vládu, k tomu jej ještě územně rozšířit dál na jih a na východ. Díky diplomatickým vazbám s Uherskem se jim podařilo zachovat nezávislost Srbska až od poloviny 12. století.

Z dynastické občanské války v roce 1166 vyšel vítězně Štěpán Nemanja. Nemanjův syn Štěpán Nemanjić byl korunován na krále v roce 1217, zatímco jeho mladší syn Rastko (mnich Sáva) byl v roce 1219 jmenován prvním arcibiskupem Srbů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]