Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z.s. (zkratka SZKT, z.s.) je neziskovým sdružením v oboru zahradní a krajinářská tvorba. Založena byla v roce 1990. Činnost sdružení je zaměřena na životní prostředí. Každoročně pořádá řadu vzdělávacích akcí. Od roku 1991 vydává časopis Zahrada-Park-Krajina.

SZKT se snaží zlepšit povědomí veřejnosti o důležitosti odbornosti a kvalifikace při plánování, projektování, realizaci a údržbě veřejné zeleně. Například uveřejňováním odborných článků na aktuální témata: Prohlášení Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, sekce Správa zeleně, ve spolupráci se Zahradnickou fakultou MENDELU v Lednici, k problematice péče o travnaté plochy ve veřejném prostoru.

SZKT je spoluvyhlašovatelem soutěže Vesnice roku v rámci Programu obnovy venkova. Zabezpečujeme účast komisařů v krajských komisích z řad našich členů se specializací na hodnocení veřejné zeleně, její koncepční rozvoj, péči o veřejná prostranství se vztahem k odbornosti a k životnímu prostředí. Zelená stuha České republiky jejíž je SZKT hlavním organizátorem je návaznou soutěží na Vesnici roku.

SZKT vydala roku 2000 odbornou publikaci Pražské zahrady a parky, autoři: Božena Pacáková-Hošťálková a kolektiv.

SZKT spolupracuje na vývoji standardů a norem v oboru zahradní a krajinářská tvorba (AOPK ČR).

SZKT je členem několika mezinárodních organizací: International Society of Arboriculture (ISA), International Federation of Landscape Architects (IFLA Europe), European Arboricultural Council (EAC).