Společenská smlouva (obchodní právo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Společenská smlouva je smlouva, jíž zakladatelé zakládají obchodní společnost. V případě jediného zakladatele nahrazuje společenskou smlouvu zakladatelská listina. Společenská smlouva nemá vliv jen na založení společnosti, ale určuje například i vydání stanov. Je upravena zákonem č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník. Společenská smlouva musí být podepsána všemi zakladateli. U společnosti s ručením omezeným a u akciové společnosti má formu notářského zápisu.

Společenská smlouva u společnosti s ručením omezeným[editovat | editovat zdroj]

Společenskou smlouvu s.r.o. upravuje § 110 obchodního zákoníku. Dle něj musí společenská smlouva obsahovat alespoň firmu a sídlo společnosti, určení společníků uvedením jejich jména a bydliště nebo firmy a sídla v případě právnické osoby, předmět podnikání, výši základního kapitálu a výši vkladů včetně způsobů a lhůt splácení, jména a bydliště prvních jednatelů a členů dozorčí rady a určení správce vkladu.

Společenskou smlouvu může místo zakladatelů společnosti sepsat také zmocněnec nebo advokát. Zde se využije plná moc s úředně ověřenými podpisy zakladatelů společnosti. Následně se použije jako příloha ke společenské smlouvě.

Společenská smlouva u akciové společnosti[editovat | editovat zdroj]

Společníci akciové společnosti spolu při jejím založení sepisují zakladatelskou smlouvu (případně listinu), jejíž náležitosti se mění v závislosti na tom, zda se akciová společnost zakládá s nebo bez veřejné nabídky akcií. Pokud je založena bez veřejné nabídky, tak zakladatelská smlouva obsahuje firmu a sídlo společnosti, předmět podnikání, navrhovaný základní kapitál - počet akcií a jejich jmenovitou hodnotu, počet akcií, které se upisují a výši základního kapitálu, přibližnou výši nákladů vzniklých při založení společnosti a určení správce vkladu. Zakladatelská smlouva akciové společnosti je upravena v § 163 obchodního zákoníku.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]