Spojené státy evropské

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Spojené státy evropské je název možné federace evropských států. Podle tohoto modelu by evropská federace fungovala na stejném či podobném principu jako Spojené státy americké.

Vlajka Spojených států evropských - Federace/EF, 27 států
Vlajka Spojených států evropských - Spojené státy evropské/USE, 27 států

Prvním, kdo přišel s představou takovéto federace, byl George Washington. Na toto konto prohlásil: „Lidé někdy budou chtít založit Spojené státy evropské, Spojené státy americké se stanou modelem tohoto státu.“ V polovině 19. století několik osobnosti, jako např. Giuseppe Mazzini nebo Giuseppe Garibaldi, požadovalo federaci evropských států. Již od 20. let 20. století je tento termín často používán. V roce 1922 bylo založeno hnutí Panevropská unie. Po druhé světové válce - v roce 1946 - navrhl Winston Churchill vytvoření Spojených států evropských. Jeho záměrem byla evropská federace, podobná Spojeným státům americkým. Podle bývalého německého kancléře Helmuta Kohla by však federace evropských států nebyla s tou americkou srovnatelná.

Od začátku dluhové krize v eurozóně se tento termín opět velmi často objevuje v diskusích a vyjádřeních evropských osobností.[1][2][3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Euroskop.cz: Diskuse o Evropě - Spojené státy evropské
  2. KPV-praha15.cz: Spojené státy evropské
  3. Zeit.de: Idee vereinigtes Europa (němčina)
  4. Spiegel.de: Von der Leyen fordert die Vereinigten Staaten von Europa (němčina)