Spojené státy evropské

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evropské státy (tmavě zelené), kde je veřejné mínění nakloněno vzniku evropské federace (Eurobarometer, Jaro 2014, p.151).

Spojené státy evropské je název možné federace evropských států. Podle tohoto modelu by evropská federace fungovala na stejném či podobném principu jako Spojené státy americké.

Prvním, kdo přišel s představou takovéto federace, byl první prezident Spojených států amerických George Washington. Na toto téma prohlásil: „Lidé někdy budou chtít založit Spojené státy evropské, Spojené státy americké se stanou modelem tohoto státu.“ V polovině 19. století několik osobnosti, jako např. Giuseppe Mazzini nebo Giuseppe Garibaldi, požadovalo federaci evropských států. Již od 20. let 20. století je tento termín často používán. V roce 1922 bylo založeno hnutí Panevropská unie. Významnou roli při tom sehrál Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi, původně rakouský hrabě z rodu Coudenhoveů, myslitel a spisovatel. V této organizaci působil také československý ministr zahraničí Edvard Beneš.

Po druhé světové válce - v roce 1946 – navrhl Winston Churchill vytvoření Spojených států evropských. Jeho záměrem byla evropská federace, podobná Spojeným státům americkým (USA). Podle bývalého německého kancléře Helmuta Kohla by však federace evropských států nebyla s tou americkou srovnatelná.

Od začátku dluhové krize v eurozóně se tento termín opět velmi často objevuje v diskusích a vyjádřeních evropských osobností.[1][2][3][4]

Nastane den, kdy se válka mezi Paříží a Londýnem, Petrohradem a Berlínem, Vídní a Turínem stane stejně absurdní a nemožnou, jako je dnes představa války mezi Rouenem a Amiensem, mezi Bostonem a Filadelfií. Nastane den, kdy ty, Francie, ty, Rusko, ty, Itálie, ty, Anglie, ty, Německo, vy všechny národy kontinentu, aniž byste ztratily své individuální přednosti a nádhernou osobitost, budete úzce sloučeny v rámci nadřazené jednotky a vytvoříte Evropské bratrství, stejně jako Normandie, Bretaň, Burgundsko, Lotrinsko, Alsasko a všechny naše provincie jsou spojeny ve Francii. Nastane doba, kdy jediným bitevním polem budou trhy otevřené obchodům a mysli otevřené nápadům. Nastane den, kdy kulky a bomby nahradí volební hlasy, všeobecné volební právo pro všechny občany, uznávaná arbitráž velkého svrchovaného senátu, který bude Evropě tím, čím je tento parlament Anglii, tato sněmovna Německu, tento zákonodárný sněm Francii. Nastane doba, kdy budeme vystavovat děla v muzeích, jako dnes vystavujeme mučící nástroje a divíme se, že takové věci byly kdy možné.
— Victor Hugo, Zahajovací projev třetího mezinárodního mírového kongresu v Paříži, 21. srpna 1849

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Euroskop.cz: Diskuse o Evropě - Spojené státy evropské
  2. KPV-praha15.cz: Spojené státy evropské. www.kpv-praha15.wz.cz [online]. [cit. 2012-02-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-10. 
  3. Zeit.de: Idee vereinigtes Europa (němčina)
  4. Spiegel.de: Von der Leyen fordert die Vereinigten Staaten von Europa (němčina)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]