Spire of Dublin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Spire of Dublin

Spire of Dublin (Dublinská jehla), je jednou z dominant Dublinu. jedná se o 121 metrů vysoký kužel, který se nachází na místě někdejšího památníku admirála Nelsona na hlavním dublinském bulváru O’Connell Street.

Historie stavby[editovat | editovat zdroj]

Pomník byl navržen jako součást rekonstrukce O’Connell Street v roce 1999. Hlavní bulvár irské metropole zažíval úpadek přibližně od roku 1970. Veřejnost kritizovala zejména přemíru fast foodů a zničení památníku admirála Nelsona, jež mají na svědomí členové IRA.

V roce 1990 byla zahájena revitalizace bulváru. Vyvrcholením této revitalizace bylo právě vztyčení náhrady za Nelsonův památník. První část konstrukce byla instalována 18. prosince 2002. Dalších 20 m bylo přidáno 21. ledna 2003.

Dublinskou jehlu navrhlo studio Ian Richie Architects. U základů má průměr 3 metry a postupně se zužuje, aby měl na vrcholu průměr pouhých 15 cm. Celá konstrukce váží 126 tun a při silném větru se vrcholek vychyluje až o metr a půl. Vystavbu tohoto monumentu však provázely komplikace spojené s ochranou životního prostředí. [1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oficiální stránky Spire of Dublin – anglicky [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]