Spirálový management

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řez ulitou hlavonožce z čeledi loděnkovitých zobrazuje logaritmickou spirálu

Spirálový management je originální součástí vědní disciplíny systémová dynamika. Vychází z principů dlouhodobého úspěchu živých systémů a aplikuje je na řízení firem a organizací. Živé systémy řídí svůj dlouhodobý úspěch a spirála úspěchu živého systému často nabývá tvar logaritmické spirály. Využitím principů managementu živých systémů lze řídit organizace i sociální systém v organizaci, a to i v současném turbulentním prostředí.

Podstata[editovat | editovat zdroj]

Andrej Kopčaj spojil principy managementu živých systémů a manažerské praxe řízení firem. V knize Spirálový management sepsal strategické principy řízení dlouhodobého úspěchu firem a organizací. Ve spolupráci se svými partnery v konsorciu SILMA, Stanislavem Häuserem a Ľubošem Polakovičem, úspěšně ověřil teorii spirálového managementu v manažerské praxi českých a slovenských firem a organizací.

Spirálový management vychází z principů synergetiky živých systémů, popisuje zákonitosti cyklického vývoje firem, umožňuje diagnostiku potenciálu pro strategické rozhodování, včetně strategického návodu, jak efektivně a účinně řídit spirálu dlouhodobého úspěchu firmy. Diagnostika spirálového managementu identifikuje úroveň konkurenčního potenciálu firmy, včetně lidského potenciálu, úzká místa a rizika manažerského řízení, turbulenci podnikatelského prostředí firmy. Zároveň dává návod, co je pro firmu strategickou prioritou, aby co nejefektivněji pokračovala na cestě dlouhodobého úspěchu – spirálového růstu. Manažerské dovednosti spirálového managementu vycházejí ze zákonitostí sociálních systémů, práce s lidmi, řízením rozvoje firemní kultury a propojení se systémovými manažerskými nástroji. Praxe spirálového managementu potvrdila platnost principů živých systému ve strategickém řízení firem, organizací i nemocnic při řízení dlouhodobého úspěchu.

Spirálový management umožňuje poznat vlivy podnikatelského prostředí, dopady krize a předvídat následný společenský vývoj. Poznání zákonitostí vývoje podnikatelského prostředí je důležité pro správnou volbu externí strategie firmy. Manažerská praxe 21. století potřebuje spirálový management jako komplexní systémový návod, který odhaluje zákonitosti cyklického vývoje lidské společnosti a současně manažerský strategický nástroj pro správného použití ve firemní praxi.

Nástroje[editovat | editovat zdroj]

Manažeři při aplikaci spirálového managementu vytvářejí synergii již existujících, manažerských nástrojů, například: