Spinops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxSpinops
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 76 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření spinopse
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Marginocephalia
Infrařád Ceratopsia
Čeleď Ceratopsidae
Podčeleď Centrosaurinae
Rod Spinops
Farke et al., 2011
Binomické jméno
Spinops sternbergorum
Farke et al., 2011
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spinops („trnitá tvář“) byl býložravý ceratopsidní dinosaurus, který žil asi před 76 milióny let na západě severoamerického kontinentu. Jeho fosilie byly objeveny v kanadské Albertě. Tento ceratopsid dosahoval délky kolem 4,5 metru a vážil zhruba 1300 kilogramů.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Holotyp dinosaura nese označení NHMUK R16307 a jedná se o parietální kost, další části lebky jsou označeny s jiným katalogovým číslem. Tyto fosilie byly objeveny již roku 1916 na území pozdějšího Dinosaur National Park v Kanadě, poté byly lodí převezeny do Britského přírodovědeckého muzea v Londýně (kde jsou uloženy dosud). V roce 2011 bylo zjištěno, že reprezentují nový rod a druh centrosaurinního rohatého dinosaura. Ten byl pojmenován Spinops sternbergorum na počest svého někdejšího objevitele Charlese H. Sternberga. Stejně jako příbuzné rody Centrosaurus a Styracosaurus byl i Spinops poměrně robustním býložravým čtvernožcem s charakteristicky velkou, rohatou hlavou a s výrazným krčním límcem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 289-290 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Farke, Andrew A.; Michael J. Ryan, Paul M. Barrett, Darren H. Tanke, Dennis R. Braman, Mark A. Loewen and Mark R. Graham (2011). „A new centrosaurine from the Late Cretaceous of Alberta, Canada, and the evolution of parietal ornamentation in horned dinosaurs“, Acta Palaeontologica Polonica 56 (4): 691–702. doi:10.4202/app.2010.0121. http://www.app.pan.pl/archive/published/app56/app20100121.pdf.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]