Sphaerosepalaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSphaerosepalaceae
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádslézotvaré (Malvales)
ČeleďSphaerosepalaceae
Tiegh., 1959
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sphaerosepalaceae je drobná čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu slézotvaré (Malvales). Jsou to opadavé dřeviny, rostoucí výhradně na Madagaskaru.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Sphaerosepalaceae jsou opadavé keře a stromy se střídavými jednoduchými listy s palisty. Čepel listů je celistvá, se zpeřenou nebo trojžilnou žilnatinou. Květy jsou pravidelné nebo částečně souměrné, ve vrcholových nebo úžlabních vrcholících připomínajících okolík. Kalich je složen ze 4 nebo 6 volných lístků, koruna je opadavá, nejčastěji ze 4 volných lístků, bílá nebo žlutá. Tyčinek je mnoho a jsou často na bázi srostlé do skupinek. Semeník je svrchní nebo polospodní, srostlý ze 3 (2 až 5) plodolistů a se stejným počtem komůrek. Čnělka je jediná. V každém plodolistu je 2 až 9 vajíček. Plodem je nepukavá tobolka nebo poltivý plod (schizokarp).[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Sphaerosepalaceae zahrnuje jen 18 druhů ve 2 rodech. Všechny druhy rostou pouze na Madagaskaru.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V Cronquistově systému byla čeleď Sphaerosepalaceae řazena do řádu čajovníkotvaré (Theales), zatímco Dahlgren a Tachtadžjan ji řadili do řádu slézotvaré (Malvales). Rod Sphaerosepalum, po němž je čeleď pojmenována, byl vřazen do rodu Rhopalocarpus.[2]

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Dialyceras, Rhopalocarpus[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Sphaerosepalaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-23. 
  2. a b STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. (anglicky) 
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2017 [cit. 2017-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-27. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]