Sphaerichthys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSphaerichthys
alternativní popis obrázku chybí
Čichavec tmavohnědý (Sphaerichthys osphromenoides)
Vědecká klasifikace
ŘíšeŽivočichové (Animalia)
KmenStrunatci (Chordata)
TřídaPaprskoploutví (Actinopterygii)
PodtřídaKostnatí (Neopterygii)
ŘádOstnoploutví (Perciformes)
PodřádLabyrintky (Anabantoidei)
ČeleďGuramovití (Osphronemidae)
RodSphaerichthys
Canestrini, 1860
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sphaerichthys je rod sladkovodních paprskoploutvých ryb z podřádu labyrintky (Anabantoidei) a čeledi guramovití (Osphronemidae). Rod zahrnuje čtyři nebo pět známých druhů. V češtině se pro tento rod používá nejednoznačné jméno čichavec. V řadě dalších jazyků se ryby rodu Sphaerichthys označují jako čokoládoví čichavci (např. anglické chocolate gourami a německé Schokoladengurami), bez dalšího přívlastku je ale tímto jménem obvykle označován pouze nejznámější druh rodu, čichavec tmavohnědý (Sphaerichthys osphromenoides). Některé ryby rodu Sphaerichthys přechovávají jikry a plůdek v tlamě.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Typovým druhem rodu je Sphaerichthys osphromenoides Canestrini, 1860. Bezpečně známy jsou čtyři druhy:

Pátým zmiňovaným druhem je Sphaerichthys malayanus (původně popsán jako Osphromenus malayanus Duncker 1904). V moderní literatuře se o tomto druhu nevyskytuje mnoho zmínek, často je buď opomíjen nebo uváděn jako synonymum čichavce tmavohnědého (Sphaerichthys osphromenoides). Eschmeyerův Catalog of Fishes uvádí tento druh jako nejistý.[1] FishBase tento druh vůbec neuvádí.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ESCHMEYER, William. Catalog of Fishes [online]. California Academy of Sciences, rev. 2011-07-14 [cit. 2011-09-29]. Dostupné online. (anglicky)  "Current status: Uncertain as Sphaerichthys malayanus (Duncker 1904)."
  2. FROESE, R.; PAULY, D. Genus: Sphaerichthys [online]. FishBase, rev. 2011-08 [cit. 2011-09-29]. Dostupné online. (anglicky) "4 Species of Family Osphronemidae with Genus Sphaerichthys"

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]