Sphaerichthys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sphaerichthys

alternativní popis obrázku chybí
Čichavec tmavohnědý (Sphaerichthys osphromenoides)
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Třída: Paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída: Kostnatí (Neopterygii)
Řád: Ostnoploutví (Perciformes)
Podřád: Labyrintky (Anabantoidei)
Čeleď: Guramovití (Osphronemidae)
Rod: Sphaerichthys
Canestrini, 1860
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sphaerichthys je rod sladkovodních paprskoploutvých ryb z podřádu labyrintky (Anabantoidei) a čeledi guramovití (Osphronemidae). Rod zahrnuje čtyři nebo pět známých druhů. V češtině se pro tento rod používá nejednoznačné jméno čichavec. V řadě dalších jazyků se ryby rodu Sphaerichthys označují jako čokoládoví čichavci (např. anglické chocolate gourami a německé Schokoladengurami), bez dalšího přívlastku je ale tímto jménem obvykle označován pouze nejznámější druh rodu, čichavec tmavohnědý (Sphaerichthys osphromenoides). Některé ryby rodu Sphaerichthys přechovávají jikry a plůdek v tlamě.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Typovým druhem rodu je Sphaerichthys osphromenoides Canestrini, 1860. Bezpečně známy jsou čtyři druhy:

Pátým zmiňovaným druhem je Sphaerichthys malayanus (původně popsán jako Osphromenus malayanus Duncker 1904). V moderní literatuře se o tomto druhu nevyskytuje mnoho zmínek, často je buď opomíjen nebo uváděn jako synonymum čichavce tmavohnědého (Sphaerichthys osphromenoides). Eschmeyerův Catalog of Fishes uvádí tento druh jako nejistý.[1] FishBase tento druh vůbec neuvádí.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ESCHMEYER, William. Catalog of Fishes [online]. California Academy of Sciences, rev. 2011-07-14, [cit. 2011-09-29]. Dostupné online. (anglicky)  "Current status: Uncertain as Sphaerichthys malayanus (Duncker 1904)."
  2. FROESE, R.; PAULY, D. Genus: Sphaerichthys [online]. FishBase, rev. 2011-08, [cit. 2011-09-29]. Dostupné online. (anglicky) "4 Species of Family Osphronemidae with Genus Sphaerichthys"