Speusippos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Speusippos
Speusippus in Thomas Stanley History of Philosophy.jpg
Narození 407 př. n. l.
Athény
Úmrtí 339 př. n. l. (ve věku 67–68 let)
Povolání filozof a matematik
Rodiče Eurymedon of Myrrhinus a Potone
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Speusippos (snad 407 př. n. l. Athény339 př. n. l. tamtéž) byl řecký filosof, synovec Platónův a po jeho smrti druhý scholarcha (představený) platónské Akademie.

Jeho prvním učitelem byl Isokratés, ale když se Platón roku 387 př. n. l. vrátil do Athén, stal se Speusippos členem Akademie a roku 361 doprovázel Platóna na jeho třetí cestě na Sicílii. Na smrtelné posteli ho Platón navrhl jako svého nástupce a škola to schválila. Vedl Akademii osm let až roku 339 př. n. l. zemřel. Jeho nástupcem se stal Xenokratés.

Ze Speusippova patrně rozsáhlého díla se zachoval jen zlomek spisu O pythagorejských číslech. Z rozptýlených poznámek u jiných autorů se zdá, že Speusippos rozlišoval Jedno jakožto počátek věcí, kdežto Dobro přichází později, že měl větší pochopení pro studium přírody, zejména rostlin a živočichů, že ve ztraceném spise Quota navrhl klasifikaci živé přírody a že požitek nepovažoval za dobro. Aristotelés některé jeho názory zřejmě kritizuje, například v 7. a 12. knize Metafysiky a v Etice Nikomachově. Snad tedy lze usoudit, že se už Speusippos obrátil k empirickému zkoumání a pozorování jednotlivého a udělal tedy krok od filosofie k vědě.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Speusippos.
  1. Heslo Speusippos v Britannica 1911 [1] Archivováno 30. 4. 2008 na Wayback Machine

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]