Spektrum (kniha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spektrum
Autor Sergej Vasiljevič Lukjaněnko
Původní název Спектр
Země Rusko
Jazyk ruština
Žánr sci-fi román
Vydavatel AST
Datum vydání 2002
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spektrum (rusky: Спектр) je sci-fi román ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka.

Děj knihy se odehrává v blízké budoucnosti. Lidé jsou v kontaktu s mimozemšťany (tzv. Klíčníky), kteří dovolují lidem cestovat mezi planetami skrz portály.

Stručný děj[editovat | editovat zdroj]

  • Na zemi přilétla rasa Klíčníku a spojila nás s ostatními planetami pomocí systému Forten (podobný nápad jako hvězdná brána), ovšem ani slepice nehrabe zadarmo, tak ani naši klíčníci nejsou žádná charita – stanovili stejnou cenu pro všechny (s výjimkou matek s dětmi) a to jest jeden libovolný příběh z autorovy hlavy. Hlavní hrdina Martin Dugin, soukromý detektiv a geniální vypravěč dostane za úkol najít klientovu dceru (Irina Poluškina), to se jeví jako //standardní// úkol ovšem situace se záhy začne více a více komplikovat. Každá kapitola se odehrává na jiném světě, s jinou rasou a jinými zvyky. Co se ovšem stane když Martin objeví Irinu?
  • Lukjaněnko bravurně popisuje cizí rasy a světy, detailně rozvijí své filozofické myšlenky. Jako vždy je kniha v reálném, neutopickém světě, kde každý má své zájmy, které neváhá bránit. Hlavní postava není žádný super hrdina, ale jak už je u Lukjaněnka zvykem je to normální Rus snažící si vydělat na život. Světy jsou výborně popsány, se všemi negativy i pozitivy, civilizace jsou na nich doličné a i tak se chovají. Říká se, že romantika ze sci-fi zmizela a zbyla už jenom chladná vesmírná noc, ale Spektrum je jasným důkazem, že tomu tak není.