Potenční množina: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m revert
Dinybot (diskuse | příspěvky)
m robot: stylistické, typografické a kódové korekce a náhrady přesměrování podle specifikace
Řádek 14: Řádek 14:
<math> (\forall X)(X \isin \mathbb{P}(X)) \,\! </math>
<math> (\forall X)(X \isin \mathbb{P}(X)) \,\! </math>


Na potenční množině je přirozeným způsobem definováno [[uspořádání]] pomocí relace "být [[podmnožina|podmnožinou]]" <math> \subseteq \,\! </math>. Toto uspořádání rozhodně není [[lineární uspořádání|lineární]] - například množiny <math> \{ 1,3 \} \,\! </math> a <math> \{ 2,3 \} \,\! </math> z předchozího příkladu jsou neporovnatelné. Potenční množina spolu s tímto uspořádáním tvoří strukturu nazývanou [[potenční algebra]], která má řadu zajímavých vlastností - jedná se například o [[úplný svaz]].
Na potenční množině je přirozeným způsobem definováno [[uspořádání]] pomocí relace „být [[podmnožina|podmnožinou]] <math> \subseteq \,\! </math>. Toto uspořádání rozhodně není [[lineární uspořádání|lineární]] - například množiny <math> \{ 1,3 \} \,\! </math> a <math> \{ 2,3 \} \,\! </math> z předchozího příkladu jsou neporovnatelné. Potenční množina spolu s tímto uspořádáním tvoří strukturu nazývanou [[potenční algebra]], která má řadu zajímavých vlastností - jedná se například o [[úplný svaz]].


== Mohutnost potenční množiny ==
== Mohutnost potenční množiny ==

Verze z 5. 12. 2006, 04:58

Potenční množina množiny (značí se nebo též ) je taková množina, která obsahuje všechny podmnožiny množiny .

Formálně vyplývá existence potenční množiny k libovolné množině z axiomu potenční množiny.

Příklad

Vlastnosti

Každá potenční množina obsahuje jako svůj prvek prázdnou množinu, tj.

Potenční množina množiny obsahuje jako svůj prvek, tj.

Na potenční množině je přirozeným způsobem definováno uspořádání pomocí relace „být podmnožinou. Toto uspořádání rozhodně není lineární - například množiny a z předchozího příkladu jsou neporovnatelné. Potenční množina spolu s tímto uspořádáním tvoří strukturu nazývanou potenční algebra, která má řadu zajímavých vlastností - jedná se například o úplný svaz.

Mohutnost potenční množiny

  • Pokud je konečná množina a její mohutnost je , pak mohutnost její potenční množiny je .
  • Pro nekonečné množiny platí podle Cantorovy věty, že mohutnost je ostře větší, než mohutnost . Z toho mimo jiné vyplývá, že škála mohutností nekonečných množin je nekonečná, protože mohutnost je ostře větší, než mohutnost atd.

Podívejte se také na

Šablona:Portál matematika