Lesní bratři: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m - Soubor:Bunker_of_lith_partisans.jpg (na Commons smazal commons:User:Rubin16, důvod: Per commons:Commons:Deletion requests/File:Bunker of lith partisans.jpg)
Řádek 14: Řádek 14:
[[Kategorie:Dějiny Litvy]]
[[Kategorie:Dějiny Litvy]]
[[Kategorie:Dějiny Lotyšska]]
[[Kategorie:Dějiny Lotyšska]]
[[Kategorie:Druhá světová válka]]
[[Kategorie:Vojenské jednotky druhé světové války]]
[[Kategorie:Povstání během studené války]]
[[Kategorie:Povstání během studené války]]



Verze z 9. 8. 2012, 11:12

Lesní bratři (est. metsavennad, lit. miško broliai, lot. meža brāļi) byli estonští, litevští a lotyšští protikomunističtí partyzáni aktivní v průběhu a po skončení druhé světové války. Název lesní bratři se poprvé objevil už během revolučních událostí v Rusku v roce 1905. Podobné protisovětské jednotky bojovaly během války také v Polsku, Rumunsku a na západní Ukrajině.

Lesní bratři podnikali ozbrojené akce proti Rudé armádě v období sovětské okupace těchto tří nezávislých pobaltských republik v letech 19401941, poté v období po německé okupaci opět od roku 1944 až do roku 1953. S tím jak se v tomto období stalinistické represe zintenzivňovaly, rostl počet členů těchto skupin. V té době dosáhl celkový počet ve všech třech zemích více než 170 000 obyvatel, využívajících silně zalesněnou krajinu jako přírodní základnu k odporu proti okupantům.

Sovětské orgány lesním bratrům po Stalinově smrti nabídly amnestii. V menším rozsahu pokračoval odpor až do roku 1978, kdy byl objeven poslední estonský příslušník hnutí.

Zdroj