Sufražetka: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
MerlIwBot (diskuse | příspěvky)
m Kacir přesunul stránku Sufražetky na Sufražetka: jednotné č
(Žádný rozdíl)

Verze z 27. 5. 2012, 01:00

Jako sufražetky byly označovány bojovnice za politická práva žen, zejména za rozšíření všeobecného hlasovacího práva (anglicky suffrage) i na ženy. První feministkou byla Mary Wollstonecraft – dílo Obrana práv žen (19. století).

Feministické hnutí za volební právo sufražetky vzniklo roku 1900. Svého úspěchu a popularity se však dočkalo až roku 1928. Spojená je s ním především Velká Británie, avšak své kořeny má ve Francii, a to již v roce 1793. Roku 1866 vzniká organizace National Society for Women’s Suffrage (Národní spolek pro hlasovací právo pro ženy). Právě v těchto letech menší skupina žen založila komisi, která se snažila vyvíjet tlak na tehdejší parlament.

Sufražetky v Čechách a na Moravě

Ženám, které usilovaly o volební právo, se říkalo sufražistky. V USA se poprvé zorganizovaly roku 1848 v Seneca Fall (stát New York). Roku 1903 vznikla ve Velké Británii radikální organizace WSPU, jejíž členkám se začalo hanlivě říkat sufražetky. Ony toto označení hrdě přijaly za svoje.

U nás se hnutí za práva žen začala též formovat v 19. století. Co se týče rané fáze feminismu, mezi nejslavnější představitelky patří například Magdalena Dobromila Rettigová, která se nejen zajímala o kulinářské umění, ale též se angažovala v akcích pro ženy a dívky, což vedlo k vydání jejích příruček zabývajících se právě myšlenkou feminismu.[zdroj?]

Externí odkazy