Zrození národa: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Luckas-bot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (Robot: Přidávám el:Η Γέννηση ενός Έθνους
SassoBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.2) (Robot: Přidávám simple:Birth of a Nation
Řádek 76: Řádek 76:
[[ru:Рождение нации]]
[[ru:Рождение нации]]
[[sh:Birth of a Nation]]
[[sh:Birth of a Nation]]
[[simple:Birth of a Nation]]
[[sv:Nationens födelse]]
[[sv:Nationens födelse]]
[[th:เดอะ เบิร์ธ ออฟ อะ เนชั่น]]
[[th:เดอะ เบิร์ธ ออฟ อะ เนชั่น]]

Verze z 4. 3. 2012, 19:36

Šablona:Infobox film

Zrození národa (anglicky The Birth of a Nation) je americký němý film, natočen byl v roce 1915 režisérem D. W. Griffithem.

Děj filmu vychází z knih Thomase Dixona a odehrává se před Americkou občanskou válkou, během ní i po jejím konci.

První polovina filmu začíná před občanskou válkou, vysvětluje, jak na území Spojených států vzniklo otroctví, a líčí dějiny otrokářství před vypuknutím občanské války.

Film dále vypráví příběh dvou rodin, jedné z amerického Jihu (Cameronovi), druhé ze Severu (Stonemanovi), vzájemné lásce dcer a synů těchto rodin. Důležitým momentem je konec války a poválečná rekonstrukce Jihu, kterou film líčí jako pomstu Severu. Na otroky a jejich abolicionistické podporovatele film pohlíží jako na destruktivní síly. Moc na Jihu získávají dokonce i černoši, propuštění otroci. I řada lidí ze Severu, včetně mladého Stonemana či některých bývalých vojáků Unie, s tímto stavem nesouhlasí a jsou jim bližší trpící bělošští Jižané.

Ku Klux Klan je ve filmu líčen jako organizace, která dokázala na americkém Jihu zabezpečit pořádek a spravedlnost.

Jméno Zrození národa má vyjadřovat, že až do Občanské války vystupovali různé americké státy víceméně samostatně, teprve po konci války lez mluvit o jednotném americkém národu.

Film si získal řadu příznivců i odpůrců. Stal se nejúspěšnějším snímkem své doby, ale byly proti němu i protesty ze strany Národní asociace pro povznesení barevného obyvatelstva. Griffith později na kritiku odpověděl svým dalším, ještě ambicióznějším snímkem Intolerance (1916).

Externí odkazy

Šablona:Link GA