84. ročník udílení Oscarů: Porovnání verzí
m r2.7.1) (Robot: Přidávám vi:Giải Oscar lần thứ 84 |
m Aktualizace výsledků |
||
Řádek 1: | Řádek 1: | ||
{{Budoucí}} |
|||
{{Infobox filmové ocenění |
{{Infobox filmové ocenění |
||
|název= 84. ročník Oscarů |
|název= 84. ročník Oscarů |
||
|soubor= TheArtist-logo.png |
|||
|soubor= Academy_award_vinto_da_maximilian_schell_come_miglior_attore_protagonista,_1961.JPG |
|||
|popisek= |
|popisek= Logo vítězného filmu ''Umělec'' |
||
|datum= [[26. únor]] [[2012]] |
|datum= [[26. únor]] [[2012]] |
||
Řádek 12: | Řádek 11: | ||
|nadpis1= Nejlepší film |
|nadpis1= Nejlepší film |
||
|film1p= |
|film1p= |
||
|film1= |
|film1= ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' |
||
|film2p= |
|film2p= |
||
|film2= |
|film2= |
||
Řádek 24: | Řádek 23: | ||
|nadpis2= Nejlepší herecký výkon |
|nadpis2= Nejlepší herecký výkon |
||
|lid1p= herečka |
|lid1p= herečka |
||
⚫ | |||
|lid1= |
|||
|lid2p= herec |
|lid2p= herec |
||
⚫ | |||
|lid2= |
|||
|lid3p= vedlejší herečka |
|lid3p= vedlejší herečka |
||
⚫ | |||
|lid3= |
|||
|lid4p= vedlejší herec |
|lid4p= vedlejší herec |
||
⚫ | |||
|lid4= |
|||
|lid5p= |
|lid5p= |
||
|lid5= |
|lid5= |
||
Řádek 38: | Řádek 37: | ||
|dalsi1= |
|dalsi1= |
||
|dalsi2p= cen |
|dalsi2p= cen |
||
⚫ | |||
|dalsi2= |
|||
|dalsi3p= nominací |
|dalsi3p= nominací |
||
|dalsi3= |
|dalsi3= ''Hugo a jeho velký objev'' – 11 |
||
|pre= 83. ročník udílení Oscarů |
|pre= 83. ročník udílení Oscarů |
||
Řádek 48: | Řádek 47: | ||
}} |
}} |
||
'''84. ročník udílení Oscarů''' se |
'''84. ročník udílení Oscarů''' se uskutečnil [[26. únor|26. února]] [[2012]] v [[Kodak Theatre]] v [[Hollywood]]u, [[Los Angeles]]. Původně [[Akademie filmového umění a věd]] oznámila, že hostitelem večera bude [[herec]] a [[komik]] [[Eddie Murphy]].<ref>[http://www.oscars.org/press/pressreleases/2011/20110906.html Eddie Murphy bude uvádět 84. udílení Oscarů (anglicky)]</ref> Po skandálu s [[producent]]em [[Brett Ratner|Brettem Ratnerem]], který nakonec ustoupil, se i Murphy vzdal moderování večera.<ref>[http://www.oscars.org/press/pressreleases/2011/20111109.html Eddie Murphy se vzdal hostování 84. Oscarů (anglicky)]</ref> [[10. listopad]]u [[2011]] oznámili noví producenti, [[Brian Grazer]] a [[Don Mischer]], že hostování se ujme [[Billy Crystal]].<ref name="Billy">[http://www.oscars.org/press/pressreleases/2011/20111110.html Billy Crystal se vrátíl jako hostitel, bude uváděj 84. Oscary (anglicky)]</ref> Pro Crystala to bylo již deváté uvádění [[Oscar]]ů. Jeho předchůdce [[Bob Hope]] však Oscary uváděl celkem devatenáctkrát.<ref name="Billy"/> |
||
Prezident [[Akademie filmového umění a věd]] [[Tom Sherak]] a herečka [[Jennifer Lawrence]] oznámili nominace 84. ročníku udělování Oscarů [[24. leden|24. ledna]] 2012.<ref>[http://www.oscars.org/press/presskits/nominations/pdf/84/84aa-announcement.pdf Vyhlášení nominací pro 84. ročník udílení Oscarů]</ref> |
Prezident [[Akademie filmového umění a věd]] [[Tom Sherak]] a herečka [[Jennifer Lawrence]] oznámili nominace 84. ročníku udělování Oscarů [[24. leden|24. ledna]] 2012.<ref>[http://www.oscars.org/press/presskits/nominations/pdf/84/84aa-announcement.pdf Vyhlášení nominací pro 84. ročník udílení Oscarů]</ref> |
||
Řádek 59: | Řádek 58: | ||
== Nominace == |
== Nominace == |
||
=== Nejlepší film === |
=== Nejlepší film === |
||
* ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' – producent [[Thomas Langmann]] |
* '''''[[Umělec (film)|Umělec]]''''' – producent '''[[Thomas Langmann]]''' |
||
* ''[[Děti moje]]'' – producenti [[Jim Burke]], [[Alexander Payne]] a [[Jim Taylor]] |
* ''[[Děti moje]]'' – producenti [[Jim Burke]], [[Alexander Payne]] a [[Jim Taylor]] |
||
* ''[[Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko]]'' – producent [[Scott Rudin]] |
* ''[[Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko]]'' – producent [[Scott Rudin]] |
||
Řádek 70: | Řádek 69: | ||
=== Nejlepší režie === |
=== Nejlepší režie === |
||
* [[Michael Hazavicius]] – ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' |
* '''[[Michael Hazavicius]] – ''[[Umělec (film)|Umělec]]''''' |
||
* [[Alexander Payne]] – ''[[Děti moje]]'' |
* [[Alexander Payne]] – ''[[Děti moje]]'' |
||
* [[Martin Scorsese]] – ''[[Hugo a jeho velký objev]]'' |
* [[Martin Scorsese]] – ''[[Hugo a jeho velký objev]]'' |
||
Řádek 77: | Řádek 76: | ||
=== Nejlepší herec v hlavní roli === |
=== Nejlepší herec v hlavní roli === |
||
* '''[[Jean Dujardin]] – ''[[Umělec (film)|Umělec]]''''' |
|||
* [[Demián Bichir]] – ''[[Za lepší život]]'' |
* [[Demián Bichir]] – ''[[Za lepší život]]'' |
||
* [[George Clooney]] – ''[[Děti moje]]'' |
* [[George Clooney]] – ''[[Děti moje]]'' |
||
⚫ | |||
* [[Gary Oldman]] – ''[[Jeden musí z kola ven]]'' |
* [[Gary Oldman]] – ''[[Jeden musí z kola ven]]'' |
||
* [[Brad Pitt]] – ''[[Moneyball]]'' |
* [[Brad Pitt]] – ''[[Moneyball]]'' |
||
=== Nejlepší herec ve vedlejší roli === |
=== Nejlepší herec ve vedlejší roli === |
||
* '''[[Christopher Plummer]] – ''[[Začátky]]''''' |
|||
* [[Kenneth Branagh]] – ''[[Můj týden s Marilyn]]'' |
* [[Kenneth Branagh]] – ''[[Můj týden s Marilyn]]'' |
||
* [[Jonah Hill]] – ''[[Moneyball]]'' |
* [[Jonah Hill]] – ''[[Moneyball]]'' |
||
* [[Nick Nolte]] – ''[[Warrior]]'' |
* [[Nick Nolte]] – ''[[Warrior]]'' |
||
⚫ | |||
* [[Max von Sydow]] – ''[[Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko]]'' |
* [[Max von Sydow]] – ''[[Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko]]'' |
||
=== Nejlepší herečka v hlavní roli === |
=== Nejlepší herečka v hlavní roli === |
||
⚫ | |||
* [[Glenn Close]] – ''[[Albert Nobbs]]'' |
* [[Glenn Close]] – ''[[Albert Nobbs]]'' |
||
* [[Viola Davis]] – ''[[Černobílý svět]]'' |
* [[Viola Davis]] – ''[[Černobílý svět]]'' |
||
* [[Rooney Mara]] – ''[[Muži, kteří nenávidí ženy (film 2011)|Muži, kteří nenávidí ženy]]'' |
* [[Rooney Mara]] – ''[[Muži, kteří nenávidí ženy (film 2011)|Muži, kteří nenávidí ženy]]'' |
||
⚫ | |||
* [[Michelle Williams]] – ''[[Můj týden s Marilyn]]'' |
* [[Michelle Williams]] – ''[[Můj týden s Marilyn]]'' |
||
=== Nejlepší herečka ve vedlejší roli === |
=== Nejlepší herečka ve vedlejší roli === |
||
* '''[[Octavia Spencer]] – ''[[Černobílý svět]]''''' |
|||
* [[Bérénice Bejo]] – ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' |
* [[Bérénice Bejo]] – ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' |
||
* [[Jessica Chastain]] – '' |
* [[Jessica Chastain]] – ''Černobílý svět'' |
||
* [[Melissa McCarthy]] – ''[[Ženy sobě]]'' |
* [[Melissa McCarthy]] – ''[[Ženy sobě]]'' |
||
* [[Janet McTeer]] – ''[[Albert Nobbs]]'' |
* [[Janet McTeer]] – ''[[Albert Nobbs]]'' |
||
⚫ | |||
=== Nejlepší adaptovaný scénář === |
=== Nejlepší adaptovaný scénář === |
||
* ''[[Děti moje]]'' – [[Alexander Payne]], [[Nat Faxon]] a [[Jim Rash]] |
* '''''[[Děti moje]]'' – [[Alexander Payne]], [[Nat Faxon]] a [[Jim Rash]]''' |
||
* ''[[Hugo a jeho velký objev]]'' – [[John Logan]] |
* ''[[Hugo a jeho velký objev]]'' – [[John Logan]] |
||
* ''[[Den zrady]]'' – [[George Clooney]], [[Grant Heslov]] a [[Beau Willimon]] |
* ''[[Den zrady]]'' – [[George Clooney]], [[Grant Heslov]] a [[Beau Willimon]] |
||
Řádek 112: | Řádek 111: | ||
=== Nejlepší původní scénář === |
=== Nejlepší původní scénář === |
||
* ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' – [[David Seidler]] |
* '''''[[Umělec (film)|Umělec]]'' – [[David Seidler]]''' |
||
* ''[[Ženy sobě]]'' – [[Annie Mumolo]] a [[Kristen Wiig]] |
* ''[[Ženy sobě]]'' – [[Annie Mumolo]] a [[Kristen Wiig]] |
||
* ''[[Margin Call]]'' – [[J.C. Chandor]] |
* ''[[Margin Call]]'' – [[J.C. Chandor]] |
||
Řádek 119: | Řádek 118: | ||
=== Nejlepší cizojazyčný film === |
=== Nejlepší cizojazyčný film === |
||
⚫ | |||
* ''[[Býčí šíje]]'' – režie [[Michael R. Roskam]] (''Rundskop'', [[Belgie]]) |
* ''[[Býčí šíje]]'' – režie [[Michael R. Roskam]] (''Rundskop'', [[Belgie]]) |
||
* ''[[Hearat Shulayim]]'' – režie [[Joseph Cedar]] ([[Izrael]]) |
* ''[[Hearat Shulayim]]'' – režie [[Joseph Cedar]] ([[Izrael]]) |
||
* ''[[In Darkness]]'' – režie [[Agnieszka Holland]] (''W ciemności'', [[Polsko]]) |
* ''[[In Darkness]]'' – režie [[Agnieszka Holland]] (''W ciemności'', [[Polsko]]) |
||
* ''[[Monsieur Lazhar]]'' – režie [[Philippe Falardeau]] ([[Kanada]]) |
* ''[[Monsieur Lazhar]]'' – režie [[Philippe Falardeau]] ([[Kanada]]) |
||
⚫ | |||
=== Nejlepší animovaný film === |
=== Nejlepší animovaný film === |
||
⚫ | |||
* ''[[Une vie de chat]]'' – režie [[Alain Gagnol]] a [[Jean-Loup Felicioli]] |
* ''[[Une vie de chat]]'' – režie [[Alain Gagnol]] a [[Jean-Loup Felicioli]] |
||
* ''[[Chico & Rita]]'' – režie [[Fernando Trueba]] a [[Javier Mariscal]] |
* ''[[Chico & Rita]]'' – režie [[Fernando Trueba]] a [[Javier Mariscal]] |
||
* ''[[Kung Fu Panda 2]]'' – režie [[Jennifer Yuh]] |
* ''[[Kung Fu Panda 2]]'' – režie [[Jennifer Yuh]] |
||
⚫ | |||
* ''[[Kocour v botách (film)|Kocour v botách]]'' – režie [[Chris Miller]] |
* ''[[Kocour v botách (film)|Kocour v botách]]'' – režie [[Chris Miller]] |
||
=== Nejlepší výprava === |
=== Nejlepší výprava === |
||
⚫ | |||
* ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' – Vedoucí výpravy [[Laurence Bennett]], dekorace [[Robert Gould]] |
* ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' – Vedoucí výpravy [[Laurence Bennett]], dekorace [[Robert Gould]] |
||
* ''[[Harry Potter a Relikvie smrti - část 2]]'' – Vedoucí výpravy [[Stuart Craig]], dekorace [[Stephenie McMillan]] |
* ''[[Harry Potter a Relikvie smrti - část 2]]'' – Vedoucí výpravy [[Stuart Craig]], dekorace [[Stephenie McMillan]] |
||
⚫ | |||
* ''[[Půlnoc v Paříži]]'' – Vedoucí výpravy [[Anne Seibel]], dekorace [[Hélène Dubreuil]] |
* ''[[Půlnoc v Paříži]]'' – Vedoucí výpravy [[Anne Seibel]], dekorace [[Hélène Dubreuil]] |
||
* ''[[Válečný kůň]]'' – Vedoucí výpravy [[Rick Carter]], dekorace [[Lee Sandales]] |
* ''[[Válečný kůň]]'' – Vedoucí výpravy [[Rick Carter]], dekorace [[Lee Sandales]] |
||
=== Nejlepší kostýmy === |
=== Nejlepší kostýmy === |
||
⚫ | |||
* ''[[Anonym (film)|Anonym]]'' – [[Lisy Christl]] |
* ''[[Anonym (film)|Anonym]]'' – [[Lisy Christl]] |
||
⚫ | |||
* ''[[Hugo a jeho velký objev]]'' – [[Sandy Powell]] |
* ''[[Hugo a jeho velký objev]]'' – [[Sandy Powell]] |
||
* ''[[Jana Eyrová (film, 2011)|Jana Eyrová]]'' – [[Michael O'Connor]] |
* ''[[Jana Eyrová (film, 2011)|Jana Eyrová]]'' – [[Michael O'Connor]] |
||
Řádek 147: | Řádek 146: | ||
=== Nejlepší masky === |
=== Nejlepší masky === |
||
* '''''[[Železná lady (film)|Železná lady]]''''' – '''[[Mark Coulier]]''' a '''[[J. Roy Helland]]''' |
|||
* ''[[Albert Nobbs]]'' – [[Martial Corneville]], [[Lynn Johnston]] a [[Matthew W. Mungle]] |
* ''[[Albert Nobbs]]'' – [[Martial Corneville]], [[Lynn Johnston]] a [[Matthew W. Mungle]] |
||
* ''[[Harry Potter a Relikvie smrti - část 2]]'' – [[Nick Dudman]], [[Amanda Knight]] a [[Lisa Tomblin]] |
* ''[[Harry Potter a Relikvie smrti - část 2]]'' – [[Nick Dudman]], [[Amanda Knight]] a [[Lisa Tomblin]] |
||
⚫ | |||
=== Nejlepší kamera === |
=== Nejlepší kamera === |
||
⚫ | |||
* ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' – [[Guillaume Schiffman]] |
* ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' – [[Guillaume Schiffman]] |
||
* ''[[Muži, kteří nenávidí ženy (film 2011)|Muži, kteří nenávidí ženy]]'' – [[Jeff Cronenweth]] |
* ''[[Muži, kteří nenávidí ženy (film 2011)|Muži, kteří nenávidí ženy]]'' – [[Jeff Cronenweth]] |
||
⚫ | |||
* ''[[Strom života (film)|Strom života]]'' – [[Emmanuel Lubezki]] |
* ''[[Strom života (film)|Strom života]]'' – [[Emmanuel Lubezki]] |
||
* ''[[Válečný kůň]]'' – [[Janusz Kaminski]] |
* ''[[Válečný kůň]]'' – [[Janusz Kaminski]] |
||
=== Nejlepší hudba === |
=== Nejlepší hudba === |
||
⚫ | |||
* ''[[Tintinova dobrodružství (film)|Tintinova dobrodružství]]'' – [[John Williams]] |
* ''[[Tintinova dobrodružství (film)|Tintinova dobrodružství]]'' – [[John Williams]] |
||
⚫ | |||
* ''[[Hugo a jeho velký objev]]'' – [[Howard Shore]] |
* ''[[Hugo a jeho velký objev]]'' – [[Howard Shore]] |
||
* ''[[Jeden musí z kola ven]]'' – [[Alberto Iglesias]] |
* ''[[Jeden musí z kola ven]]'' – [[Alberto Iglesias]] |
||
Řádek 166: | Řádek 165: | ||
=== Nejlepší píseň === |
=== Nejlepší píseň === |
||
* „Man or Muppet“ – ''[[Mupeti]]'', hudba a text [[Bret McKenzie]] |
* '''„Man or Muppet“ – ''[[Mupeti]]''''', hudba a text '''[[Bret McKenzie]]''' |
||
* „Real in Rio“ – ''[[Rio]]'', hudba [[Sergio Mendes]] a [[Carlinhos Brown]], text [[Siedah Garrett]] |
* „Real in Rio“ – ''[[Rio]]'', hudba [[Sergio Mendes]] a [[Carlinhos Brown]], text [[Siedah Garrett]] |
||
=== Nejlepší střih === |
=== Nejlepší střih === |
||
⚫ | |||
* ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' – [[Anne-Sophie Bion]] a [[Michel Hazanavicius]] |
* ''[[Umělec (film)|Umělec]]'' – [[Anne-Sophie Bion]] a [[Michel Hazanavicius]] |
||
* ''[[Děti moje]]'' – [[Kevin Tent]] |
* ''[[Děti moje]]'' – [[Kevin Tent]] |
||
⚫ | |||
* ''[[Hugo a jeho velký objev]]'' – [[Thelma Schoonmaker]] |
* ''[[Hugo a jeho velký objev]]'' – [[Thelma Schoonmaker]] |
||
* ''[[Moneyball]]'' – [[Christopher Tellefsen]] |
* ''[[Moneyball]]'' – [[Christopher Tellefsen]] |
||
=== Nejlepší zvuk === |
=== Nejlepší zvuk === |
||
⚫ | |||
* ''[[Muži, kteří nenávidí ženy (film 2011)|Muži, kteří nenávidí ženy]]'' – [[David Parker]], [[Michael Semanick]], [[Ren Klyce]] a [[Bo Persson]] |
* ''[[Muži, kteří nenávidí ženy (film 2011)|Muži, kteří nenávidí ženy]]'' – [[David Parker]], [[Michael Semanick]], [[Ren Klyce]] a [[Bo Persson]] |
||
⚫ | |||
* ''[[Moneyball]]'' – [[Deb Adair]], [[Ron Bochar]], [[Dave Giammarco]] a [[Ed Novick]] |
* ''[[Moneyball]]'' – [[Deb Adair]], [[Ron Bochar]], [[Dave Giammarco]] a [[Ed Novick]] |
||
* ''[[Transformers 3]]'' – [[Greg P. Russell]], [[Gary Summers]], [[Jeffrey J. Haboush]] a [[Peter J. Devlin]] |
* ''[[Transformers 3]]'' – [[Greg P. Russell]], [[Gary Summers]], [[Jeffrey J. Haboush]] a [[Peter J. Devlin]] |
||
Řádek 184: | Řádek 183: | ||
=== Nejlepší střih zvuku === |
=== Nejlepší střih zvuku === |
||
⚫ | |||
* ''[[Drive (film)|Drive]]'' – [[Lon Bender]] a [[Victor Ray Ennis]] |
* ''[[Drive (film)|Drive]]'' – [[Lon Bender]] a [[Victor Ray Ennis]] |
||
* ''[[Muži, kteří nenávidí ženy (film 2011)|Muži, kteří nenávidí ženy]]'' – [[Ren Klyce]] |
* ''[[Muži, kteří nenávidí ženy (film 2011)|Muži, kteří nenávidí ženy]]'' – [[Ren Klyce]] |
||
⚫ | |||
* ''[[Transformers 3]]'' – [[Ethan Van der Ryn]] a [[Erik Aadahl]] |
* ''[[Transformers 3]]'' – [[Ethan Van der Ryn]] a [[Erik Aadahl]] |
||
* ''[[Válečný kůň]]'' – [[Richard Hymns]] a [[Gary Rydstrom]] |
* ''[[Válečný kůň]]'' – [[Richard Hymns]] a [[Gary Rydstrom]] |
||
=== Nejlepší vizuální efekty === |
=== Nejlepší vizuální efekty === |
||
* '''''[[Hugo a jeho velký objev]]'' – [[Rob Legato]], [[Joss Williams]], [[Ben Grossman]]''' a '''[[Alex Henning]]''' |
|||
* ''[[Harry Potter a Relikvie smrti - část 2]]'' – [[Tim Burke]], [[David Vickery]], [[Greg Butler]] a [[John Richardson]] |
* ''[[Harry Potter a Relikvie smrti - část 2]]'' – [[Tim Burke]], [[David Vickery]], [[Greg Butler]] a [[John Richardson]] |
||
⚫ | |||
* ''[[Ocelová pěst]]'' – [[Erik Nash]], [[John Rosengrant]], [[Dan Taylor]] a [[Swen Gillberg]] |
* ''[[Ocelová pěst]]'' – [[Erik Nash]], [[John Rosengrant]], [[Dan Taylor]] a [[Swen Gillberg]] |
||
* ''[[Zrození Planety opic]]'' – [[Joe Letteri]], [[Dan Lemmon]], [[R. Christopher White]] a [[Daniel Barrett]] |
* ''[[Zrození Planety opic]]'' – [[Joe Letteri]], [[Dan Lemmon]], [[R. Christopher White]] a [[Daniel Barrett]] |
||
Řádek 198: | Řádek 197: | ||
=== Nejlepší celovečerní dokumentární film === |
=== Nejlepší celovečerní dokumentární film === |
||
⚫ | |||
* ''[[Hell and Back Again]]'' – [[Danfung Dennis]] a [[Mike Lerner]] |
* ''[[Hell and Back Again]]'' – [[Danfung Dennis]] a [[Mike Lerner]] |
||
* ''[[If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front]]'' – [[Marshall Curry]] a [[Sam Cullman]] |
* ''[[If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front]]'' – [[Marshall Curry]] a [[Sam Cullman]] |
||
* ''[[Paradise Lost 3: Purgatory]]'' – [[Joe Berlinger]] a [[Bruce Sinofsky]] |
* ''[[Paradise Lost 3: Purgatory]]'' – [[Joe Berlinger]] a [[Bruce Sinofsky]] |
||
* ''[[Pina]]'' – [[Wim Wenders]] a [[Gian-Piero Ringel]] |
* ''[[Pina]]'' – [[Wim Wenders]] a [[Gian-Piero Ringel]] |
||
⚫ | |||
=== Nejlepší krátký dokumentární film === |
=== Nejlepší krátký dokumentární film === |
||
⚫ | |||
* ''[[The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement]]'' – [[Robin Fryday]] a [[Gail Dolgin]] |
* ''[[The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement]]'' – [[Robin Fryday]] a [[Gail Dolgin]] |
||
* ''[[God Is the Bigger Elvis]]'' – [[Rebecca Cammisa]] a [[Julie Anderson]] |
* ''[[God Is the Bigger Elvis]]'' – [[Rebecca Cammisa]] a [[Julie Anderson]] |
||
* ''[[Incident in New Baghdad]]'' – [[James Spione]] |
* ''[[Incident in New Baghdad]]'' – [[James Spione]] |
||
⚫ | |||
* ''[[The Tsunami and the Cherry Blossom]]'' – [[Lucy Walker]] a [[Kira Carstensen]] |
* ''[[The Tsunami and the Cherry Blossom]]'' – [[Lucy Walker]] a [[Kira Carstensen]] |
||
=== Nejlepší krátkometrážní hraný film === |
=== Nejlepší krátkometrážní hraný film === |
||
⚫ | |||
* ''[[Mše svatá (film)|Mše svatá]]'' – [[Peter McDonald]] a [[Eimear O'Kane]] |
* ''[[Mše svatá (film)|Mše svatá]]'' – [[Peter McDonald]] a [[Eimear O'Kane]] |
||
* ''[[Raju]]'' – [[Max Zähle]] a [[Stefan Gieren]] |
* ''[[Raju]]'' – [[Max Zähle]] a [[Stefan Gieren]] |
||
⚫ | |||
* ''[[Time Freak]]'' – [[Andrew Bowler]] a [[Gigi Causey]] |
* ''[[Time Freak]]'' – [[Andrew Bowler]] a [[Gigi Causey]] |
||
* ''[[Tuba Atlantic]]'' – [[Hallvar Witzø]] |
* ''[[Tuba Atlantic]]'' – [[Hallvar Witzø]] |
||
=== Nejlepší krátký animovaný film === |
=== Nejlepší krátký animovaný film === |
||
⚫ | |||
* ''[[Dimanche/Sunday]]'' – [[Patrick Doyon]] |
* ''[[Dimanche/Sunday]]'' – [[Patrick Doyon]] |
||
⚫ | |||
* ''[[La Luna]]'' – [[Enrico Casarosa]] |
* ''[[La Luna]]'' – [[Enrico Casarosa]] |
||
* ''[[A Morning Stroll]]'' – [[Grant Orchard]] a [[Sue Goffe]] |
* ''[[A Morning Stroll]]'' – [[Grant Orchard]] a [[Sue Goffe]] |
Verze z 27. 2. 2012, 07:10
Šablona:Infobox filmové ocenění
84. ročník udílení Oscarů se uskutečnil 26. února 2012 v Kodak Theatre v Hollywoodu, Los Angeles. Původně Akademie filmového umění a věd oznámila, že hostitelem večera bude herec a komik Eddie Murphy.[1] Po skandálu s producentem Brettem Ratnerem, který nakonec ustoupil, se i Murphy vzdal moderování večera.[2] 10. listopadu 2011 oznámili noví producenti, Brian Grazer a Don Mischer, že hostování se ujme Billy Crystal.[3] Pro Crystala to bylo již deváté uvádění Oscarů. Jeho předchůdce Bob Hope však Oscary uváděl celkem devatenáctkrát.[3]
Prezident Akademie filmového umění a věd Tom Sherak a herečka Jennifer Lawrence oznámili nominace 84. ročníku udělování Oscarů 24. ledna 2012.[4]
Zajímavosti
Nejvíce nominací posbíral film režiséra Martina Scorseseho Hugo a jeho velký objev a to jedenáct. Scorsese je zároveň nominován jako producent a režisér snímku. Je to jeho sedmá režisérská nominace.[5] Na druhém místě s počtem deseti nominací skončil černobílý snímek Umělec.[6] Woody Allen získal svou sedmou nominaci v kategorii režie a čtrnáctou v kategorii scénář. Steven Spielberg a Kathleen Kennedy jsou nominovaní jako producenti snímku Válečný kůň. Pro oba je to sedmá nominace v této kategorii. Meryl Streep získala sedmnáctou nominaci za výkon ve filmu Železná lady. Herečka Glenn Close je nominována po šesté. Herec Kenneth Branagh je nominován po páté. V kategorii cizojazyčných filmů jsou snímky z Belgie (šestá nominace pro tuto zemi), z Izraele (desátá nominace), z Polska (osmá nominace), z Kanady (šestá nominace) a z Íránu (druhá nominace).[5]
Poprvé v historii udílení Oscarů v kategorii nejlepší film soutěží devět snímků. V loňském roce uvedená pravidla totiž povolují podle počtu hlasů nominovat v teto kategorii pět až deset filmů. Hudební skladatel John Williams získal hned dvě nominace. Dohromady jich má na svém kontě čtyřicet sedm a je tak rekordmanem mezi žijícími umělci. Rekord však doposud drží Walt Disney. Na druhém místě mezi žijícími je Woody Allen, který získal taktéž dvě nominace, čímž jich má dohromady třiadvacet. Allen zlomil další rekord, když byl po sedmé nominovaný za stejný snímek v kategoriích režie a scénář. Tím předběhl proslulého Billyho Wildera. Meryl Streep se stala držitelkou sedmnácté nominace a tím pádem hereckým umělcem s jejichž nejvyšším počtem. Pro George Clooneyho je to podruhé, co byl ve stejném roce nominovaný ve dvou kategoriích za dva různé filmy. V roce 2006 získal Oscara za vedlejší výkon ve filmu Syriana a v témže roce získal nominaci jako scénárista snímku Dobrou noc a hodně štěstí.[7]
Nominace
Nejlepší film
- Umělec – producent Thomas Langmann
- Děti moje – producenti Jim Burke, Alexander Payne a Jim Taylor
- Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko – producent Scott Rudin
- Černobílý svět – producenti Chris Columbus, Brunson Green a Michael Barnathan
- Hugo a jeho velký objev – producenti Graham King a Martin Scorsese
- Půlnoc v Paříži – producenti Stephen Tenenbaum a Letty Aronson
- Moneyball – producenti - Brad Pitt, Rachael Horovitz a Michael De Luca
- Strom života – producent bude oznámen později
- Válečný kůň – producenti - Steven Spielberg a Kathleen Kennedy
Nejlepší režie
- Michael Hazavicius – Umělec
- Alexander Payne – Děti moje
- Martin Scorsese – Hugo a jeho velký objev
- Woody Allen – Půlnoc v Paříži
- Terrence Malick – Strom života
Nejlepší herec v hlavní roli
- Jean Dujardin – Umělec
- Demián Bichir – Za lepší život
- George Clooney – Děti moje
- Gary Oldman – Jeden musí z kola ven
- Brad Pitt – Moneyball
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Christopher Plummer – Začátky
- Kenneth Branagh – Můj týden s Marilyn
- Jonah Hill – Moneyball
- Nick Nolte – Warrior
- Max von Sydow – Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Meryl Streep – Železná lady
- Glenn Close – Albert Nobbs
- Viola Davis – Černobílý svět
- Rooney Mara – Muži, kteří nenávidí ženy
- Michelle Williams – Můj týden s Marilyn
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Octavia Spencer – Černobílý svět
- Bérénice Bejo – Umělec
- Jessica Chastain – Černobílý svět
- Melissa McCarthy – Ženy sobě
- Janet McTeer – Albert Nobbs
Nejlepší adaptovaný scénář
- Děti moje – Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash
- Hugo a jeho velký objev – John Logan
- Den zrady – George Clooney, Grant Heslov a Beau Willimon
- Moneyball – Steven Zaillian, Aaron Sorkin a Stan Chervin
- Jeden musí z kola ven – Bridget O'Connor a Peter Straughan
Nejlepší původní scénář
- Umělec – David Seidler
- Ženy sobě – Annie Mumolo a Kristen Wiig
- Margin Call – J.C. Chandor
- Půlnoc v Paříži – Woody Allen
- Rozchod Nadera a Simin – Asghar Farhadi
Nejlepší cizojazyčný film
- Rozchod Nadera a Simin – režie Asghar Farhadi (Jodaeiye Nader az Simin, Írán)
- Býčí šíje – režie Michael R. Roskam (Rundskop, Belgie)
- Hearat Shulayim – režie Joseph Cedar (Izrael)
- In Darkness – režie Agnieszka Holland (W ciemności, Polsko)
- Monsieur Lazhar – režie Philippe Falardeau (Kanada)
Nejlepší animovaný film
- Rango – režie Gore Verbinski
- Une vie de chat – režie Alain Gagnol a Jean-Loup Felicioli
- Chico & Rita – režie Fernando Trueba a Javier Mariscal
- Kung Fu Panda 2 – režie Jennifer Yuh
- Kocour v botách – režie Chris Miller
Nejlepší výprava
- Hugo a jeho velký objev – Vedoucí výpravy Dante Ferretti, dekorace Francesca Lo Schiavo
- Umělec – Vedoucí výpravy Laurence Bennett, dekorace Robert Gould
- Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 – Vedoucí výpravy Stuart Craig, dekorace Stephenie McMillan
- Půlnoc v Paříži – Vedoucí výpravy Anne Seibel, dekorace Hélène Dubreuil
- Válečný kůň – Vedoucí výpravy Rick Carter, dekorace Lee Sandales
Nejlepší kostýmy
- Umělec – Mark Bridges
- Anonym – Lisy Christl
- Hugo a jeho velký objev – Sandy Powell
- Jana Eyrová – Michael O'Connor
- W. E. – Arianne Phillips
Nejlepší masky
- Železná lady – Mark Coulier a J. Roy Helland
- Albert Nobbs – Martial Corneville, Lynn Johnston a Matthew W. Mungle
- Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 – Nick Dudman, Amanda Knight a Lisa Tomblin
Nejlepší kamera
- Hugo a jeho velký objev – Robert Richardson
- Umělec – Guillaume Schiffman
- Muži, kteří nenávidí ženy – Jeff Cronenweth
- Strom života – Emmanuel Lubezki
- Válečný kůň – Janusz Kaminski
Nejlepší hudba
- Umělec – Ludovic Bource
- Tintinova dobrodružství – John Williams
- Hugo a jeho velký objev – Howard Shore
- Jeden musí z kola ven – Alberto Iglesias
- Válečný kůň – John Williams
Nejlepší píseň
- „Man or Muppet“ – Mupeti, hudba a text Bret McKenzie
- „Real in Rio“ – Rio, hudba Sergio Mendes a Carlinhos Brown, text Siedah Garrett
Nejlepší střih
- Muži, kteří nenávidí ženy – Kirk Baxter a Angus Wall
- Umělec – Anne-Sophie Bion a Michel Hazanavicius
- Děti moje – Kevin Tent
- Hugo a jeho velký objev – Thelma Schoonmaker
- Moneyball – Christopher Tellefsen
Nejlepší zvuk
- Hugo a jeho velký objev – Tom Fleischman a John Midgley
- Muži, kteří nenávidí ženy – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce a Bo Persson
- Moneyball – Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco a Ed Novick
- Transformers 3 – Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush a Peter J. Devlin
- Válečný kůň – Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson a Stuart Wilson
Nejlepší střih zvuku
- Hugo a jeho velký objev – Philip Stockton a Eugene Gearty
- Drive – Lon Bender a Victor Ray Ennis
- Muži, kteří nenávidí ženy – Ren Klyce
- Transformers 3 – Ethan Van der Ryn a Erik Aadahl
- Válečný kůň – Richard Hymns a Gary Rydstrom
Nejlepší vizuální efekty
- Hugo a jeho velký objev – Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman a Alex Henning
- Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 – Tim Burke, David Vickery, Greg Butler a John Richardson
- Ocelová pěst – Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor a Swen Gillberg
- Zrození Planety opic – Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White a Daniel Barrett
- Transformers 3 – Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler a John Frazier
Nejlepší celovečerní dokumentární film
- Undefeated – TJ Martin, Dan Lindsay a Richard Middlemas
- Hell and Back Again – Danfung Dennis a Mike Lerner
- If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front – Marshall Curry a Sam Cullman
- Paradise Lost 3: Purgatory – Joe Berlinger a Bruce Sinofsky
- Pina – Wim Wenders a Gian-Piero Ringel
Nejlepší krátký dokumentární film
- Saving Face – Daniel Junge a Sharmeen Obaid-Chinoy
- The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement – Robin Fryday a Gail Dolgin
- God Is the Bigger Elvis – Rebecca Cammisa a Julie Anderson
- Incident in New Baghdad – James Spione
- The Tsunami and the Cherry Blossom – Lucy Walker a Kira Carstensen
Nejlepší krátkometrážní hraný film
- The Shore – Terry George a Oorlagh George
- Mše svatá – Peter McDonald a Eimear O'Kane
- Raju – Max Zähle a Stefan Gieren
- Time Freak – Andrew Bowler a Gigi Causey
- Tuba Atlantic – Hallvar Witzø
Nejlepší krátký animovaný film
- The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore – William Joyce a Brandon Oldenburg
- Dimanche/Sunday – Patrick Doyon
- La Luna – Enrico Casarosa
- A Morning Stroll – Grant Orchard a Sue Goffe
- Wild Life – Amanda Forbis a Wendy Tilby
Nominace – První kolo
První kolo hlasování bylo uzavřeno 13. ledna. Do toho data mělo 5 783 hlasujících členů odevzdat své nominační návrhy.[8]
Nominované filmy
Do soutěže o nejlepší film roku se dostalo 265 celovečerních filmů.[9] O nejlepší hudbu soutěžilo 97 snímků.[10] Kategorie nejlepší filmová píseň měla zastoupení v 39 filmech.[11] O nejlepší masky se ucházelo pouze sedm snímků.[12] Celovečerní animovaný film měl zastoupení v osmnácti snímcích, mezi kterými byl i český Alois Nebel.[13] Patnáct celovečerních dokumentů se ucházelo o Oscara.[14] Osm krátkých dokumentů bylo uznáno v boji o Oscara.[15] V kategorii nejlepší krátký animovaný film bylo do soutěže zapsáno deset filmů.[16]
Nominace na cizojazyčný film
Film Alois Nebel, doporučený Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA) do soutěže o Oscara, se ucházel o nominaci v kategorii zahraniční film. Neúspěšně.[17] O nejlepší cizojazyčný film se do užšího výběru dostaly snímky z Belgie, Kanady, Dánska, Německa, Íránu, Izraele, Maroka, Polska a Taiwanu.[18]
Zvláštní ocenění
Udílení zvláštních ocenění Akademie se už třetím rokem konalo mimo hlavní večer. Na 3. ročníku Governors Awarads byly uděleny speciální ceny. Cenu za celoživotní dílo získali herec James Earl Jones a maskér Dick Smith. Humanitární cenu Jeana Hersholta obdržela herečka a moderátorka Oprah Winfrey.[19]
Cenu Gordona E. Sawyera získal Douglas Trumbull, který si ji převzal na slavnostním večeru udílení technických cen 11. února, který uváděla herečka Milla Jovovich. Ty Akademie uděluje zvlášť.[20][21] Ocenila osm počinů.[22]
Změny
Prezident Akademie Tom Sherak oznámil 14. června 2011 některé ze změn, které Oscary čekají.[23] Změny se dotkly kategorií jako nejlepší film, nejlepší animovaný film, nejlepší celovečerní dokument a nejlepší vizuální efekty.
Reference
- ↑ Eddie Murphy bude uvádět 84. udílení Oscarů (anglicky)
- ↑ Eddie Murphy se vzdal hostování 84. Oscarů (anglicky)
- ↑ a b Billy Crystal se vrátíl jako hostitel, bude uváděj 84. Oscary (anglicky)
- ↑ Vyhlášení nominací pro 84. ročník udílení Oscarů
- ↑ a b 84. ročník udílení Oscarů
- ↑ Nominace podle filmů
- ↑ Kuriozity 84. ročníku udílení Oscarů (anglicky)
- ↑ Hlasovací lístky na nominace Oscarů odevzdány do 13. ledna (anglicky)
- ↑ 265 celovečerních filmů v soutěži o Oscara za nejlepší snímek roku (anglicky)
- ↑ Původní hudba ze 97 snímků v bitvě o Oscara (anglicky)
- ↑ Filmové písně z 39 snímků v soutěži o Oscara (anglicky)
- ↑ Sedm filmů v kategorii nejlepší masky (anglicky)
- ↑ Osmnáct celovečerních animovaných filmů v soutěži o Oscara (anglicky)
- ↑ Patnáct celovečerních dokumentů se bude ucházet o Oscara (anglicky)
- ↑ Osm krátkých dokumentů v oscarové soutěži (anglicky)
- ↑ Deset krátkých animovaných filmů v soutěži o Oscara (anglicky)
- ↑ Alois Nebel se do širší oscarové nominace nevešel
- ↑ Devět filmů se dostalo do užšího seznamu v klání o nejlepší cizojazyčný film (anglicky)
- ↑ 2011 Governors Awards – Sobota, 12. listopadu 2011 (anglicky)
- ↑ Akademie ocení Douglase Trumbulla cenou Gordona E. Sawyera (anglicky)
- ↑ 2011 Vědecké a technické ceny (anglicky)
- ↑ Na udílení vědeckých a technických cen bude rozdáno 8 cen (anglicky)
- ↑ Akademie překvapila změnou pravidel v hlavní kategorii (anglicky)
Externí odkazy
- (anglicky) Oficiální stránky Oscarů
- (anglicky) Tiskové zprávy Akademie filmového umění a věd
- (anglicky) Nominace podle kategorií