Návrat Rámy: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Doplnění článku
oprava chyby a wikilinku
Řádek 25: Řádek 25:
| následující = [[Zahrada Rámova]]
| následující = [[Zahrada Rámova]]
}}
}}
'''''Návrat Rámy''''' je sci-fi román [[Arthur C. Clarke|A.C. Clarka]] a [[Gentry Lee|Gentryho Lee]]. Román je součástí [[tetralogie]] o Rámovi, mimozemské [[Kosmická loď|kosmické lodi]], která prolétávala [[Sluneční soustava|Sluneční soustavou]]. V [[Angličtina|angličtině]] kniha vyšla [[1989]], v [[čeština|češtině]] v [[nakladatelství Baronet]] roce [[1994]]. Překladatelem knihy je [[Martin Verner]].
'''''Návrat Rámy''''' je sci-fi román [[Arthur C. Clarke|A.C. Clarka]] a [[Gentry Lee|Gentryho Lee]]. Román je součástí [[tetralogie]] o Rámovi, mimozemské [[Kosmická loď|kosmické lodi]], která prolétávala [[Sluneční soustava|Sluneční soustavou]]. V [[Angličtina|angličtině]] kniha vyšla [[1989]], v [[čeština|češtině]] v nakladatelství [[Baronet (nakladatelství)|Baronet]] roce [[1994]]. Překladatelem knihy je [[Martin Verner]].




== Námět ==
== Námět ==
Poté, co kosmická loď Ráma v předchozím dílu opustila [[sluneční soustava|Sluneční soustavu]], dospěli vědci na Zemi k názoru, že by měli následovat ještě další dvě kosmické lodi stejného typu. K tomuto závěru dospěli na základě dat získaných během průzkumu předchozí lodi. Všechny systémy plavidla byly totiž vyvedeny třikrát. Nabízel se tak logický závěr, že by třikrát měla existovat i samotná kosmická loď. Za 70 let od první návštěvy se skutečně podaří objevit další přilétající plavidlo a je sestavena nová skupina výzkumníků, kteří mají návštěvníka prozkoumat.
Poté, co kosmická loď Ráma v předchozím dílu opustila [[sluneční soustava|Sluneční soustavu]], dospěli vědci na Zemi k názoru, že by měly následovat ještě další dvě kosmické lodi stejného typu. K tomuto závěru dospěli na základě dat získaných během průzkumu předchozí lodi. Všechny systémy plavidla byly totiž vyvedeny třikrát. Nabízel se tak logický závěr, že by třikrát měla existovat i samotná kosmická loď. Za 70 let od první návštěvy se skutečně podaří objevit další přilétající plavidlo a je sestavena nová skupina výzkumníků, kteří mají návštěvníka prozkoumat.





Verze z 31. 12. 2011, 10:54

Šablona:Infobox Kniha Návrat Rámy je sci-fi román A.C. Clarka a Gentryho Lee. Román je součástí tetralogie o Rámovi, mimozemské kosmické lodi, která prolétávala Sluneční soustavou. V angličtině kniha vyšla 1989, v češtině v nakladatelství Baronet roce 1994. Překladatelem knihy je Martin Verner.


Námět

Poté, co kosmická loď Ráma v předchozím dílu opustila Sluneční soustavu, dospěli vědci na Zemi k názoru, že by měly následovat ještě další dvě kosmické lodi stejného typu. K tomuto závěru dospěli na základě dat získaných během průzkumu předchozí lodi. Všechny systémy plavidla byly totiž vyvedeny třikrát. Nabízel se tak logický závěr, že by třikrát měla existovat i samotná kosmická loď. Za 70 let od první návštěvy se skutečně podaří objevit další přilétající plavidlo a je sestavena nová skupina výzkumníků, kteří mají návštěvníka prozkoumat.


Obsah

Šablona:Spoiler


Planety a trpasličí planety sluneční soustavy. Velikost objektů je v měřítku, vzdálenosti mezi nimi nikoliv.

Děj románu začíná zhruba 50 let po návštěvě první lodi Ráma v naší Sluneční soustavě. Tato první návštěva přiměla lidstvo k vybudování obrovského teleskopu na oběžné dráze Země a to tak velkého, že byl schopen kosmické plavidlo, podobné prvnímu Rámovi, objevit o monoho led dopředu, než se vůbec naší Sluneční soustavě přiblíží. Vědci se totiž domnívali, že vzhledem k tomu, že vše bylo v lodi Ráma I vybudováno třikrát, lze očekávat, že budou za touto lodí následovat ještě dvě lodi stejného typu. Bohužel jak čas ubíhal, vyprchával i prvotní optimismus a lidstvo se navíc muselo začít zabývat naléhavějším problémem, a to globální ekonomickou krizí, jež přerostla v totální chaos. Tomuto úseku lidských dějin se později začalo říkat Velký chaos a globální světová ekonomika se z něj jen pozvolna vzpamatovávala. Hluboké ekonomické problémy lidstva se také projevili razantním úbytkem financí věnovaných na kosmický výzkum a to vedlo mimo jiné k zániku kolonií na planetách jako byl Mars a také k odstavení již zmiňovaného obřího teleskopu s názvem Excalibur. V době, kdy se již na loď Ráma téměř zapomnělo, se začala ekonomika Země již vzpamatovávat natolik, že byl obnoven i provoz některých vědeckých projektů a mezi nimi i teleskopu Excalibur. Díky tomu byla skutečně objevena očekávaná loď Ráma II a lidstvo (které v oblasti kosmu zastupovala organizace Mezinárodní vesmírná služba (MVS)) soustředilo veškeré finanční, technické i lidské zdroje k tomu, aby bylo na následující setkání připraveno.

Po pečlivém výběru je shromážděna budoucí posádka, která je složena nejen s lidí různých národností, ale i s vojáků a civilistů. Členy expedice jsou jmenováni Valerij Borzov - vojenský velitel expedice, Otto Heilmann - voják, Michael Ryan O'Tool - voják, Irina Turgeněvová - pilotka, Hiro Jamanaka - pilot, Janos Tabori - astronaut, Šigeru Takagiši - vědec, David Brown - vědec, Richard Wakefield - elektroinženýr a Nicole des Jardinsová - bioložka. Aby byl ukojen hlad veřejnosti po informacích (a také zdůvodněn obrovský tok peněz do tohoto projektu), jsou členy posádky také novináři Francesca Sabatiniová a Reggie Wilson.

Je zahájen pečlivý trénink posádky, aby mohla provést přistání a průzkum přilétající lodi. Ale již od samého počátku se mezi členy expedice ojevují určité neshody a problémy. Ke vzniku problémů mezi členy posádky přispívá zvláště Francesca Sabatiniová, a to nejen svojí novinářskou vlezlostí, ale i flirtem s mužskou částí osazenstva budoucí expedice. Jedinému členu posádky, kterému se prozatím daří odolat nájezdu novinářů, je bioložka Nicole. Francesca se o ní a jejím soukromí snaží vyšťourat podrobnosti. Zvláště ji zajímá Nicolina dcera, o jejímž otci není nic známo a kterého Nicole úzkostlivě tají. Před odletem posádky do výcvikového střediska NOD-3 (nízká oběžná dráha), kde má proběhnout závěrečná fáze výcviku, pozve Francesca účastníky expedice na večírek na rozloučenou. Přes odpor některých členů týmu se podaří Francesce prosadit u kapitána mise povinnou účast pro členy posádky díky dosti nevybíravému útoku na kapitánovo soukromí.

Přípravy a odlet pokračují a Nicole informuje členy posádky o novince, která bude během mise použita a usnadní jí monitoring zdravotního stavu výzkumníků. Jedná se o sadu biometrických sond, které se aplikují nitrožilně do těla každého člena výpravy a budou průběžně sledovat a shromažďovat důležitá lékařská data. Předtím, než ale dojde k odletu a také onomu večírku, dostanou členové expedice dovolenou.




Šablona:Endspoiler


Odkazy

Související články

Externí odkazy