Kostel svaté Máří Magdaleny (Karlovy Vary): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
mBez shrnutí editace
m sk iw
Řádek 84: Řádek 84:


[[eo:Dekana Preĝejo de Sankta Maria Magdalena]]
[[eo:Dekana Preĝejo de Sankta Maria Magdalena]]
[[sk:Kostol svätej Márie Magdalény (Karlove Vary)]]

Verze z 12. 12. 2011, 22:43

Šablona:Infobox kostel Kostel svaté Máří Magdaleny v Karlových Varech je chrám, vystavěný v letech 17321736 slavným architektem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem ve stylu baroka. Kostel je architektonickou dominantou karlovarské lázeňské kolonády.

Popis kostela

Exteriér

Jedná se o barokní chrám, jehož jediná loď je postavena na elipse podobné základně, s mnoha výstupky a kapličkami. V přední části vystupují dvě věže s cibulovitými přilbicemi. Na každé z nich jsou ze tří stran hodiny. Kostel svaté Máří Magdalény patří k významným barokním dílům České republiky.

Interiéry

V krásném interiéru se nachází cenný oltářní obraz od E. Dollhopfa, další oltářní obraz znázorňující Máří Magdalénu od Josefa Kramolína, dvě gotické sochy zpodobňující madonu a čtyři oltářní plastiky od J. Eberla, které představují sv. Augustína, sv. Pavla, sv. Jeromína a sv. Petra.

Historie

Máří Magdalena stojí na místě původního gotického kostela ze 14. století. Jeho velikost se však v první polovině 18. století stala nevyhovující. V roce 1732 dal císař Karel VI. tisíc dukátů na stavbu nového kostela.

Architektem nového kostela se stal Kilián Ignác Dientzenhofer z Prahy. Ten předložil několik návrhů. Stavbu započal pražský stavitel Tomáš Hansen ještě v roce 1732. Kostel byl dokončen v roce 1736 a vyžádal si 95 tisíc zlatých.

Původně kostel obklopoval hřbitov, který však byl zrušen již v roce 1784. Pozůstatky zesnulých z tohoto hřbitova byly přemístěny do unikátní podzemní kaple uvnitř kostela. Uvažovalo se o zřízení kostnice. Podzemí kostela je možné shlédnout v rámci exkurze. Kostel již od jeho založení spravuje Řád křížovníků s červenou hvězdou (nově od roku 1990).

V roce 2010 byl kostel zařazen na seznam národních kulturních památek.[1]

Galerie

Odkazy

Literatura

  • MRÁZ, Bohumír, NEUBERT Ladislav: Karlovy Vary, Panorama Praha, 1983

Reference

Externí odkazy

Šablona:Geo cz