International Standard Serial Number: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
ChuispastonBot (diskuse | příspěvky)
m r2.5.2) (robot přidal: eu:ISSN
EmausBot (diskuse | příspěvky)
m r2.6.4) (robot změnil: zh:國際標準期刊號
Řádek 86: Řádek 86:
[[tr:Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası]]
[[tr:Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası]]
[[uk:ISSN]]
[[uk:ISSN]]
[[zh:ISSN]]
[[zh:國際標準期刊號]]

Verze z 20. 2. 2011, 14:35

ISSN (International Standard Serial Number, mezinárodní standardní číslo seriálové publikace) je jednoznačný osmiciferný identifikátor periodické publikace (noviny, časopisy, včetně těch vycházejících online).

ISSN je obdobou ISBN používaného pro knihy; některé knihy, které jsou částí série, mají dokonce přiděleny oba identifikátory. Na rozdíl od ISBN však ISSN nemá žádnou vnitřní strukturu a nelze z něj zjistit žádné informace o publikaci - jde o jednoduchý identifikátor (z ISBN lze např. určit vydavatele).

Vznik

V 60. letech se ukázalo jako nezbytné vytvořit celosvětový systém všech titulů časopisů, zaregistrovat zkratky slov jejich názvů, publikovat seznam změn a doplňků k tomuto seznamu a rovněž publikovat jejich kumulovaná vydání.

Byl zřízen Mezinárodní systém pro registraci seriálových publikací (= International Serials Data System, ISDS). Systém byl v roce 1993 přejmenován na systém ISSN (= International Standard Serial Numbering), sídlí v Paříži.

Přidělování ISSN čísel

Přidělování čísel ISSN řídí síť národních středisek ISSN, koordinovaných z mezinárodního střediska v Paříži. Mezinárodní centrum ISSN je mezivládní organizace založená roku 1974 na základě dohody mezi UNESCO a francouzskou vládou. Centrum udržuje databázi všech přidělených ISSN. Tato databáze v současnosti obsahuje více než jeden milion záznamů. České národní středisko ISSN [1] funguje při Státní technické knihovně, která od července 2009 změnila název na Národní technická knihovna a přestěhovala se z pražského Klementina do nové budovy v Praze 6 - Dejvicích [2].

Formát

ISSN sestává ze dvou čtyřznakových skupin číslic, které jsou navzájem odděleny rozdělovníkem. Poslední číslice je kontrolní, může být 0–9 nebo X. Například časopis Vesmír má ISSN 1214-4029.

Platná ISSN splňují následující podmínku: součet číslic násobených postupně váhami 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 a 1 je dělitelný jedenácti. Pokud je poslední číslice X, bere se jako 10. Například pro uvedený časopis Vesmír tato podmínka platí: 8*1 + 7*2 + 6*1 + 5*4 + 4*4 + 3*0 + 2*2 + 1*9 = 8 + 14 + 6 + 20 + 16 + 0 + 4 + 9 = 77, což jedenácti dělitelné je.

Pro vložení informace o ISSN ve formě metadat do HTML kódu se doporučuje následující syntaxe:

<meta name="DC.Identifier" content="(SCHEME=ISSN) 12345678">.

Další registry seriálů

Druhým největším světovým registrem seriálových publikací je hned po ISSN mezinárodní periodická klasifikace firmy Bowker - registrační systém Ulrich´s international Periodicals Directory.

Standardní číslování ostatních publikací

Externí odkazy