Periskop: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
KamikazeBot (diskuse | příspěvky)
m robot změnil: ru:Перископ
Alexbot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: ko:잠망경
Řádek 34: Řádek 34:
[[it:Periscopio]]
[[it:Periscopio]]
[[ja:潜望鏡]]
[[ja:潜望鏡]]
[[ko:잠망경]]
[[lt:Periskopas]]
[[lt:Periskopas]]
[[nl:Periscoop]]
[[nl:Periscoop]]

Verze z 8. 11. 2010, 11:51

Princip periskopu. Periskop nalevo používá zrcadla v místech „a“ zatímco napravo používá hranoly v místech „b“. Pozorovatel je „c“.

Periskop je optické zařízení, které umožňuje boční posun přijímaného světelného paprsku. Používá se především ve vojenství, kde umožňuje výhled, aniž by byl pozorovatel vystaven přímé střelbě. Je důležitou součástí vybavení ponorek a bojových vozidel, používá se ale i v mnoha dalších oborech. Funguje na principu vertikálního tubusu na koncích opatřeným zrcadly nakloněnými v 45° úhlu tak, aby navzájem odrážely vnější obraz.

Nejjednodušší periskop je tvořen dvojicí zrcadel, z nichž první odrazí světelný paprsek kolmo k původnímu směru a druhé zpět do původního směru, jen posunutý o vzdálenost zrcadel. Tento typ periskopu lze snadno vyrobit a používá se například k pohledu přes hlavy davu. Má ale jen omezené použití, protože při větší vzdálenosti zrcadel omezuje zorný úhel.

Tento typ periskopu je ve vojenství znám pod označením Dělostřelecký dalekohled[zdroj?].

Na principu periskopu pracují i binokulární dělostřelecké zaměřovací systémy. Skládají obraz ze dvojice objektivů a na základě paralaxy obrazů cíle umožňují určit jeho vzdálenost. Největší systémy tohoto druhu, vyrobené pro bitevní lodě, měly základnu dlouhou několik metrů.


Periskop ponorky je optická soustava, v níž je kromě zrcadel i soustava čoček. Tento typ periskopu nezmenšuje zorný úhel i při mnohametrovém posunu paprsku.