Výsypka: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Verze 5939182 uživatele 83.208.175.17 (diskuse) zrušena: POV bez zdrojů
Řádek 23: Řádek 23:


* '''Navrácení přírodě''' – mnoho výsypek je navráceno zpět přírodě. A ponechána přirozenému vývoji [[sukcese (ekologie)|sukcesních]] společenstev rostlin a osídlení novými živočichy. Typickým příkladem je [[Kopistská výsypka]].
* '''Navrácení přírodě''' – mnoho výsypek je navráceno zpět přírodě. A ponechána přirozenému vývoji [[sukcese (ekologie)|sukcesních]] společenstev rostlin a osídlení novými živočichy. Typickým příkladem je [[Kopistská výsypka]].
Je to zároveň bezvadné slovo užívané pouze v češtině k zachycení situace,která je hustá (haldózní článek).


== Seznam výsypek v Podkrušnohoří (vnější výsypky) ==
== Seznam výsypek v Podkrušnohoří (vnější výsypky) ==

Verze z 9. 10. 2010, 23:56

Na tento článek je přesměrováno heslo halda. Tento článek je o výsypce. O ostatních významech pojednává článek Halda (rozcestník).
Téměř 200 m vysoká výsypka "Monte Kali" u Heringen v Hessensku
Výsypkové hospodářství lomu Bílina v severních čechách

Výsypka nebo také halda (z něm. die Halde) nebo odval či kypa je velká hromada více méně sypkého a nežádaného materiálu (hlušiny), který vzniká skrývkou při těžbě různých nerostných surovin (uhlí, uran, kaolín, bentonit), případně skladováním popílku uhelných elektráren a podobně. Je to tedy antropogenní krajinný útvar, tj. útvar vytvořený člověkem, obsahující nadložní a podzemní vrstvy, vytěžené v lomech a hlubinných dolech. Slouží k dočasnému nebo trvalému uložení těchto nepotřebných hmot.

Výsypka neobsahuje těžené materiály v dostatečné koncentraci, přesto může obsahovat stopy látek nebezpečných, například radioaktivních. Materiál výsypky pochází z hlubších vrstev a jen pozvolna se na něm může uchytit vegetace, a to jen jistého typu. Naopak u výsypek nezpevněných vegetací hrozí sesuvy půdy; sesuv výsypky v Aberfanu ve Walesu roku 1966 si vyžádal 144 obětí, zčásti školních dětí. Jiné nebezpečí, zejména u výsypek uhelných dolů, představuje podzemní hoření zbytků uhlí, které se obvykle nedá hasit a může trvat několik let.

V mnoha zemích proto zákon nařizuje těžebním společnostem, že musí výsypky odstranit, rekultivovat a podobně. Výsypky tvoří významné krajinné dominanty o mocnosti až kolem 100 m a výrazně dokáží změnit ráz okolí. Například v Belgii se rekultivované výsypky využívají jako lyžařské svahy, terénem vedou cyklostezky a podobně. Na jižních svazích se zakládají vinice (v Česku např. Litvínov) nebo sady. Někdy se změnou technologie stane materiál výsypky znovu ekonomicky zajímavým a začne se zpracovávat.

Od výsypek, jež mají více méně homogenní složení, je třeba odlišovat skládky, vzniklé skladováním různorodých, často organických nebo chemicky aktivních odpadů. U těch je třeba zvláštních opatření kvůli nebezpečí kontaminace podzemní vody a podobně.

Výsypky se dělí podle umístění na:

  • vnitřní - uvnitř lomu v lokalitě, která je už vytěžena
  • vnější - v blízkém okolí lokality těžby.

Využití

Takto nově vzniklé lokality výsypek po rekultivačních a revitalizačních úpravách jsou jako ideální pro realizace nejrůznějších staveb a areálů s mnoha využitími. Konkrétní proces který navrací krajině původní vzhled a funkci jsou rekultivace.

  • Rekreační centra – jako příklad jezero Most. Kde vzniká jezero s malým přístavem a rekreační zónou pro přilehlé město. Kolem se chytá bruslařská dráha a cyklostezka nebo také zázemí pro podnikatelskou činnost a procházky po lesnických rekultivacích a nových parcích.
  • Navrácení přírodě – mnoho výsypek je navráceno zpět přírodě. A ponechána přirozenému vývoji sukcesních společenstev rostlin a osídlení novými živočichy. Typickým příkladem je Kopistská výsypka.

Seznam výsypek v Podkrušnohoří (vnější výsypky)

Sokolovsko:

Mostecko

Teplicko

Haldy v Ostravě

Ostatní výsypky

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Výsypka na Wikimedia Commons

Šablona:Portál Těžba

Související články

Externí odkazy


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Slag heap na anglické Wikipedii.