Jan Procházka (spisovatel): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m odkazy do filmových databází šablonami
+kat.
Řádek 70: Řádek 70:
[[Kategorie:Narození 1929]]
[[Kategorie:Narození 1929]]
[[Kategorie:Úmrtí 1971]]
[[Kategorie:Úmrtí 1971]]
[[Kategorie:Muži]]


[[de:Jan Procházka]]
[[de:Jan Procházka]]

Verze z 1. 8. 2010, 13:30

Jan Procházka (4. února 1929 Ivančice20. února 1971 Praha) byl politik, český spisovatel a scenárista.

Životopis

Pocházel z rolnické rody. Vystudoval Střední zemědělskou školu v Olomouci a pak nastoupil do módního mládežnického statku v blízkém Ondrášově.[1]. Pak změnil působiště i zaměstnání. Pracoval na zemědělském referátu krajského, brzy poté Ústředního výboru Čs.svazu mládeže. V roce 1956 napsal svou první knihu. V roce 1959 se stal dramaturgem a scenáristou Filmového stuadia Barrandov. V 60. letech byl členem ideologické komise ÚV KSČ, patřil k tzv. "reformnímu" křídlu KSČ. V letech 1968–1969 byl místopředsedou Svazu československých spisovatelů. Po roce 1969 byl z politických důvodů zakázán a filmy, které byly podle jeho scénářů natočeny, neobsahovaly v titulcích jeho jméno (např. Už zase skáču přes kaluže, Páni kluci). Mezi jeho další scénáře patří Kočár do Vídně, který napsal spolu s Karlem Kachyňou a který jej také v roce 1966 natočil.

Próza

  • Zelené obzory – mladý agronom musí řešit v pohraničí problémy s místními lidmi, ale také své vlastní citové
  • Přestřelka – moravské pohraničí, milostný vztah mladého pohraničníka a stíhání ilegálních uprchlíků
  • Politika pro každého – publicistická kniha, zobrazující negativní jevy ve společnosti, v době normalizace hodně čtena studenty
  • Ucho - filmová povídka o odposleších v 50. letech, které se nevyhýbaly ani komunistické smetánce. Pomocí krátkých, úderných vět vykresluje atmosféru strachu, která postihla dům náměstka ministra. Ministra Košaru zatkli a po noci hrůzy, kdy náměstek Ludvík očekává tajnou policii, zazvoní telefon: Jmenují ho ministrem. Povídka byla zfilmována a patřila mezi nejdůkladněji uložené trezorové filmy. Na veřejnost se dostala až roku 1990.
  • Ať žije republika
  • Kočár do Vídně

Odkazy

Reference

  1. BARTOŠ, Josef; KOVÁŘOVÁ, Stanislava; TRAPL. Osobnosti českých dějin. Olomouc: ALDA, 1995. ISBN 80-85600-39-0. Kapitola Procházka Jan, s. 287. 

Externí odkazy

CHYBA: {{Wikicitáty}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „dílo“, „kategorie“, „osoba“, „téma“. Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jan Procházka (spisovatel)

Související články

  • PROKOP, Vladimír. Přehled české literatury 20. století. Sokolov: O.K. - Soft, 2003. 
  • PROCHÁZKA, Jan. Ucho. Praha: Art-servis, 1990. 

Šablona:Pahýl - biografie