Motorgenerátor se spalovacím motorem: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 9: Řádek 9:
Své použití doznal i v [[Doprava|dopravě]], [[Telekomunikace|telekomunikacích]] (zde zejména všechny typy dopravních a telekomunikačních [[dispečink]]ů) a ve [[vojenství]] (například:[[protiletecká obrana]], [[raketové vojsko]], [[vojenské letectví]] apod.).
Své použití doznal i v [[Doprava|dopravě]], [[Telekomunikace|telekomunikacích]] (zde zejména všechny typy dopravních a telekomunikačních [[dispečink]]ů) a ve [[vojenství]] (například:[[protiletecká obrana]], [[raketové vojsko]], [[vojenské letectví]] apod.).


Záložní dieselgenerátor ( elektrocentrálu) je vhodné instalovat i v pohotovostním režimu, kdy se okamžitě spouští při přerušení dodávky elektrické energie. Např. Firma Energy Partner, s.r.o. nabízí cvým zákazníkům kompletní dodávky a služby zálohování datových center, nemocnic a průmyslu.
Záložní dieselgenerátor ( elektrocentrálu) je vhodné instalovat i v pohotovostním režimu, kdy se okamžitě spouští při přerušení dodávky elektrické energie. Např. Firma [Energy Partner]<ref>[http://energypartner.cz/]</ref>, s.r.o. nabízí cvým zákazníkům kompletní dodávky a služby zálohování datových center, nemocnic a průmyslu.


== Související články ==
== Související články ==

Verze z 10. 4. 2010, 15:52

Mobilní agregát se spalovacím motorem.

Motorgenerátor se spalovacím motorem je soustrojí složené ze spalovacího motoru a generátoru, obvykle se souosými hřídeli, které slouží k výrobě elektrické energie. Spalovací motor může být benzínový, nebo naftový, generátor může být buď dynamo, nebo alternátor. Zařízení se používá jako zdroj elektrické energie v místech, kde není k dispozici rozvodná síť, jako špičkový zdroj, nebo jako záložní zdroj pro zajištění nepřetržité dodávky elektrické energie. Bývá také součástí dieselových lokomotiv a motorových vozů s elektrickým přenosem výkonu, kde slouží k výrobě trakční energie. Může být konstruován jako stacionární, nebo jako mobilní.

Označuje se též jako agregát (to je však obecnější pojem), případně dle typu spalovacího motoru jako naftový agregát či dieselový agregát, nebo jako benzínový agregát.

Často se používá název elektrocentrála, protože se používá k napájení zařízení elektrickou energií tam, kde není možno využít stávající pevné elektrické sítě. Elektrocentrála tak tvoří centrum, odkud se napájí energetická soustava. Používá se při natáčení filmů v terénu, koncertech a festivalech pro napájení zvukové a světelné aparatury. Elektrocentrály se používají i pro záložní napájení provozů nemocnic, datových serverů (složitých elektronických informačních systémů) a všude tam, kde by výpadek dodávky elektrické energie mohl způsobit škody na zdraví lidí, na majetku nebo v ekonomice v důležitých výrobních provozech apod. Lze využít i služeb půjčoven elektrocentrál.[1]

Své použití doznal i v dopravě, telekomunikacích (zde zejména všechny typy dopravních a telekomunikačních dispečinků) a ve vojenství (například:protiletecká obrana, raketové vojsko, vojenské letectví apod.).

Záložní dieselgenerátor ( elektrocentrálu) je vhodné instalovat i v pohotovostním režimu, kdy se okamžitě spouští při přerušení dodávky elektrické energie. Např. Firma [Energy Partner][2], s.r.o. nabízí cvým zákazníkům kompletní dodávky a služby zálohování datových center, nemocnic a průmyslu.

Související články

Reference

  • Voženílek, L., Lstibůrek, F.: Základy elektrotechniky II. SNTL – nakladatelství technické literatury, Praha, 1989,

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu motorgenerátor se spalovacím motorem na Wikimedia Commons

Šablona:Pahýl - technologie

cz:Elektrocentrála