Rozvojová země: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
TXiKiBoT (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: sw:Nchi zinazostawi
Milhaus (diskuse | příspěvky)
stylistické úpravy
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:UN Human Development Report 2007 (1).svg|right|thumb|HDI, index rozvoje společnosti zde znázorňuje rozvojové země (červená) a vyspělé (zelená). Žlutě jsou pak znázorněny ty státy, které se nacházejí mezi oběma skupinami a šedě ty státy o nichž nejsou potřebné informace.]]
[[Soubor:UN Human Development Report 2007 (1).svg|right|thumb|HDI, index rozvoje společnosti zde znázorňuje rozvojové země (červená) a vyspělé (zelená). Žlutě jsou pak znázorněny ty státy, které se nacházejí mezi oběma skupinami a šedě ty státy o nichž nejsou potřebné informace.]]


'''Rozvojová země''' je stát s nízkou úrovní [[rozvoj]]e. Definice rozvoje - a tím pádem i rozvojové země - je však chápána různě. V minulosti byl kladen důraz především na [[hospodářský růst]] a míru [[industrializace]] země. Dnes patří k nejuznávanějším měřítkům [[Index lidského rozvoje]] (HDI), který zohledňuje jak ekonomické, tak sociální aspekty rozvoje. Za rozvojovou tak bývá obvykle označována země s nízkou životní úrovní obyvatelstva, nerozvinutým průmyslem a nízkým [[Index lidského rozvoje|HDI]].
'''Rozvojová země''' je pojem obecně používaný k označování [[stát]]ů, pro něž je typická nízká úroveň [[materiální blahobyt|materiálního blahobytu]]. Neexistuje jediná celosvětově přijímaná definice stavu, kdy je stát "vyspělý" a úroveň [[ekonomický rozvoj|ekonomického rozvoje]] se také může velmi lišit v rámci skupiny skupiny rozvojových zemí. V minulosti byl kladen důraz především na [[hospodářský růst]] a míru [[industrializace]] země. Dnes patří k nejuznávanějším měřítkům [[Index lidského rozvoje]] (HDI), který zohledňuje jak ekonomické, tak sociální aspekty rozvoje. Za rozvojovou tak bývá obvykle označována země s nízkou životní úrovní obyvatelstva, nerozvinutým průmyslem a nízkým [[Index lidského rozvoje|HDI]].
Většinou jsou do této kategorie zařazovány členské státy [[G77]] a další státy na podobném stupni vývoje. Někdy se jim též zjednodušeně říká země Jihu či [[třetí svět]].
Většinou jsou do této kategorie zařazovány členské státy [[G77]] a další státy na podobném stupni vývoje. Někdy se jim též zjednodušeně říká země Jihu či [[třetí svět]].



Verze z 24. 1. 2010, 00:05

HDI, index rozvoje společnosti zde znázorňuje rozvojové země (červená) a vyspělé (zelená). Žlutě jsou pak znázorněny ty státy, které se nacházejí mezi oběma skupinami a šedě ty státy o nichž nejsou potřebné informace.

Rozvojová země je pojem obecně používaný k označování států, pro něž je typická nízká úroveň materiálního blahobytu. Neexistuje jediná celosvětově přijímaná definice stavu, kdy je stát "vyspělý" a úroveň ekonomického rozvoje se také může velmi lišit v rámci skupiny skupiny rozvojových zemí. V minulosti byl kladen důraz především na hospodářský růst a míru industrializace země. Dnes patří k nejuznávanějším měřítkům Index lidského rozvoje (HDI), který zohledňuje jak ekonomické, tak sociální aspekty rozvoje. Za rozvojovou tak bývá obvykle označována země s nízkou životní úrovní obyvatelstva, nerozvinutým průmyslem a nízkým HDI. Většinou jsou do této kategorie zařazovány členské státy G77 a další státy na podobném stupni vývoje. Někdy se jim též zjednodušeně říká země Jihu či třetí svět.

Dělení rozvojových zemí

Rozvojové země bývají ještě dále členěny. Na konci žebříčku se nacházejí nejméně rozvinuté země a naproti tomu se mluví o takzvaných nově industrializovaných zemích. Speciální skupinou jsou státy, které selhaly ve výkonu své funkce - tedy ty, kde vláda nemá kontrolu nad děním v zemi. Ty označujeme jako zhroucené státy (failed states).

Co je pro tyto země typické

Problémy rozvojových zemí

Rozdíl bohatství a chudoby se stále prohlubuje. (V 18. století byly v Indii příjmy dvakrát nižší než v Evropě, v roce 1965 jsou již vyspělé země patnáctkrát bohatší a v roce 1990 třiatřicetkrát bohatší oproti rozvojovým)

Související články

Související odkazy

Rozdělení států světa podle "světů":

     

Externí odkazy

  • (anglicky)Přednáška švédského profesora Hanse Roslonga, Debunking myths about Third World (Rozbití mýtů o Třetím světě)
  • (anglicky)Tabulky (bráno ze statistického serveru NationMaster.com)
Procento obyvatel žijící v chudobě
Děti žijící v chudobě
Dětská úmrtnost a úmrtnost rodiček
Počet ročních dětí očkovaných proti tuberkolóze
Procento obyvatel žijící za 1, 2, 4, 11 dolarů na den.
Míra splácení národního dluhu
Přístup k pitné vodě
Přístup k sanitaci (koupel/sprcha)
Lidé žijící s AIDS
Předpokládaná délka života