Opatov (stanice metra): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
MastiBot (diskuse | příspěvky)
m robot změnil: pl:Opatov
MastiBot (diskuse | příspěvky)
Řádek 37: Řádek 37:
[[en:Opatov]]
[[en:Opatov]]
[[nl:Opatov (metrostation)]]
[[nl:Opatov (metrostation)]]
[[pl:Opatov]]
[[pl:Opatov (stacja metra praskiego)]]
[[ru:Опатов (станция метро)]]
[[ru:Опатов (станция метро)]]
[[sk:Opatov (stanica pražského metra)]]
[[sk:Opatov (stanica pražského metra)]]

Verze z 18. 11. 2009, 00:05

Šablona:Stanice pražského metra Opatov je stanice metra v Praze, nacházející se na trase C, na úseku II.C. Leží v centru sídliště Jižní Město, na území Chodova, západně od lokalit LitochlebyOpatov. Byla otevřena pod názvem Družby 7. listopadu 1980, dnešní název získala při hromadném přejmenování stanic metra 22. února 1990. V době, kdy byla v provozu pouze trasa I.C, se uvažovalo o neprakticky dlouhém názvu Park československo-sovětského přátelství (podle dnešního Centrálního parku ležícího mezi stanicemi Opatov a Háje).

Charakteristika stanice

Prostor za nástupištěm ve stanici Opatov
Západní pohled na nadzemní část stanice Opatov

Opatov je hloubená stanice, založená v jámě; konstrukce je monolitická, železobetonová. Nástupiště leží 11 m pod povrchem a není podpíráno sloupy. Obkladem jsou ploché keramické tvarovky různých barev. Dále má stanice 151 provozních místností, které jsou před i za nástupištěm. Z nástupiště vede jen jeden výstup pevným schodištěm do vestibulu nacházejícího se v úrovni okolního zahloubeného terénu. Nouzový bezbariérový přístup do stanice zajišťuje upravený nákladní výtah na druhé straně nástupiště (na východním konci).[1]

Vestibul stanice je tvořen mostní konstrukcí Chilské ulice, na níž se nachází i terminál městské a příměstské autobusové dopravy, k němuž z úrovně vestibulu vedou tři eskalátory a jeden točitý chodník. Z vestibulu úrovňově vycházejí chodníky na východ k sídlišti Jižní Město I i na západ k vilové části Chodova (oblast Starochodovské ulice).

Na výstavbu stanice bylo vynaloženo 264 milionů Kčs.[2]

Reference

Šablona:Pražské metro C

Šablona:Geo cz