Komiks: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
MauritsBot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: gan:小人書; cosmetic changes
→‎Historie: "...obraz se série..." => "... obraz ze série..."
Řádek 16: Řádek 16:
Masové rozšíření kreslených seriálů bylo umožněno až vynálezem [[knihtisk]]u. Už v roce [[1460]] vychází kreslené [[Utrpení svatého Erasma]]{{chybí zdroj}}. Ve své době bylo velmi oblíbené. Možná i proto, že brutalitou si nezadalo s dnešní undergroundovou produkcí.
Masové rozšíření kreslených seriálů bylo umožněno až vynálezem [[knihtisk]]u. Už v roce [[1460]] vychází kreslené [[Utrpení svatého Erasma]]{{chybí zdroj}}. Ve své době bylo velmi oblíbené. Možná i proto, že brutalitou si nezadalo s dnešní undergroundovou produkcí.


[[Soubor:Hogarth-Harlot-3.png|right|thumb|obraz se série ''Dráha prostitutky'']]
[[Soubor:Hogarth-Harlot-3.png|right|thumb|obraz ze série ''Dráha prostitutky'']]
Dalším mezníkem byly příběhy [[William Hogarth]]a, jehož série obrazů ''Dráha prostitutky'' ([[1731]]) a ''Dráha zhýralce'', později přepracované na série rytin, patřily k nejpopulárnějším tiskům své doby. Ochrana práv autora byla popudem k vývoji [[copyright]]u.
Dalším mezníkem byly příběhy [[William Hogarth]]a, jehož série obrazů ''Dráha prostitutky'' ([[1731]]) a ''Dráha zhýralce'', později přepracované na série rytin, patřily k nejpopulárnějším tiskům své doby. Ochrana práv autora byla popudem k vývoji [[copyright]]u.



Verze z 15. 6. 2009, 12:35

Soubor:WIGU example.png
Typická stavba komiksové stránky

Komiks je umělecké médium, někdy označováno jako "deváté umění", ve kterém jsou za sebou chronologicky uspořádány kresby nebo jiná zobrazení s případným doprovodným textem v cílených sekvencích. Dohromady tedy vytvářejí celek, nejčastěji příběh. Jednomu obrázku, který většinou zachycuje jeden okamžik, se v komiksové terminologii říká panel. Podmínkou je, že panely musí být uspořádány juxtapozičně, tedy vedle sebe (čímž vzniká důležitá odlišnost mezi komiksem a např. animovaným filmem).

Typické rysy

Komiksy se většinou vyznačují používáním „bublin“ k zobrazení mluvené řeči nebo myšlenek, velmi často jsou monology nebo doprovodné texty vypravěče napsány v obdélnících uvnitř jednotlivých panelů. Tradičním rysem komiksů, který však není podmínkou, je též využívání karikatury, a to převážně při zobrazování postav. Pozadí bývá po vzoru kreslíře Hergého zobrazováno spíše realisticky, pro zvýšení důvěryhodnosti prostředí, ve kterém se hrdina pohybuje. Americké mainstreamové komiksy se vyznačují snahou o co nejrealističtější zobrazení postav i prostředí. V poslední době však přibývá experimentátorů, kteří tyto tradiční zvyky úmyslně popírají.

Pokud je komiks krátký (obvykle 3-5 panelů), nazývá se strip (angl. proužek). Ze slovního spojení "comic strip" též vzniklo v první polovině 20. století samotné slovo "comics", které bylo později počeštěno na "komiks". Pokud je na konci slova psáno písmeno x, tedy comix (popř. komix), bývá tím obvykle označován americký undergroundový komiks, který zažil velký rozkvět v 60. a 70. letech minulého století.

Historie

I vyprávění na Trajánově sloupu v Římě se dá považovat za komiks

Byť je v povědomí velké části čtenářů komiks fenoménem až od 20. století, dají se předchůdci komiksu, které odpovídají jeho dnešnímu chápání, najít už v umění starověkého Egypta. Byly nalezeny nástěnné malby, pocházející ze 2. tisíciletí př. n. l., zaznamenávající pásem obrázků a textů proběhlé děje. Kresby podobného typu jsou známy i z předkolumbovské Ameriky.

Ve středověké Evropě jsou známy obrazové příběhy bez doprovodného textu. Za svého druhu komiks lze považovat například i tapisérii z Bayeux - rozsáhlé dílo, vykreslující postupně příběh dobytí Británie Normany roku 1066.

Masové rozšíření kreslených seriálů bylo umožněno až vynálezem knihtisku. Už v roce 1460 vychází kreslené Utrpení svatého Erasma[zdroj?]. Ve své době bylo velmi oblíbené. Možná i proto, že brutalitou si nezadalo s dnešní undergroundovou produkcí.

obraz ze série Dráha prostitutky

Dalším mezníkem byly příběhy William Hogartha, jehož série obrazů Dráha prostitutky (1731) a Dráha zhýralce, později přepracované na série rytin, patřily k nejpopulárnějším tiskům své doby. Ochrana práv autora byla popudem k vývoji copyrightu.

Yellow Kid, titulní postava prvního moderního komiksu

O spojení sekvencí obrazů a písma, a vytvoření základu moderního komiksu se zasloužil Rudolph Töpfer. Vydával přibližně v polovině 19. století řadu kreslených satirických příběhů. Své dílo bral ale jen jako zábavu a rozptýlení, nikoliv jako převratný vynález. J. W. Goethe o něm řekl: Kdyby se v budoucnosti Töpfer dokázal věnovat méně frivolním záležitostem a dokázal se trochu krotit, stvořil by věci nad všechny představy. Takovýchto výtvarníků a kreslířů se potom stále objevovalo čím dál více.

První moderní komiks však stvořil až v roce 1896 Richard Outcault, když publikoval v časopise New York World svůj strip Yellow Kid (Žluté dítě). Datum 16.2.1896 se také počítá jako „Den zrození komiksu“.

Komiks dnes

Česko

Hlavní článek: Český komiks

V Česku je historicky znám komiks Rychlé šípy, spjatý s dílem Jaroslava Foglara. Nejvýznamnějším českým komiksovým dílem je však určitě Octobriana - podvodný komiks u nás příliš neznámý, avšak jako jediné české dílo významnou měrou ovlivnil vývoj světového komiksu. Tento komiks, původně nazvaný Amazona, vytvořili v 70. letech umělci Bohumil Konečný a Zdeněk Burian - těm jej však odcizil Petr Sadecký, přeměnil jej na Octobrianu a v zahraničí vydával za dílo ruského undergroundu. Velmi populární je v Česku též dětský komiksový časopis Čtyřlístek. Z modernějších komiksů se díky časopisu Reflex staly oblíbenými původní české komiksy Zelený Raoul nebo Hana a Hana, známý je též komiks Jaroslava Rudiše Alois Nebel, který vyšel ve třech knižních svazcích, poté vycházel ve formě stripu v časopisu Reflex a nyní vychází v časopise Respekt.

Svět

Ve světě má dnes komiks 3 hlavní těžiště: anglo-americký, belgo-francouzský a japonský. Každý z těchto okruhů má svou dlouhodobou komiksovou tradici a vyznačuje se svým specifickým stylem. Ač se to může zdát překvapivé, největším producentem komiksů je právě Japonsko. V této zemi se komiksu říká manga a jelikož se tam vyvíjel naprosto odděleně, má mnoho charakteristických prvků (ať už se jedná o kresebnou stylizaci, nebo samotnou formu vyprávění). Komiksová forma zde velmi spolupracuje s typickými filmy a seriály, které nazývané také anime.

USA

V Americe se z počátku 20 století stále více rozšiřovala nabídka každodenních stripů a lidé si na formu komiksu zvykli. Prvním moderním komiksovým albem byl až v 30. letech Action Comics s hlavním hrdinou Supermanem, který odstartoval Zlatý věk komiksu a spustil poptávku po superhrdinských komiksech. Poptávka po komiksech v 50. letech klesla, 60. léta ale znamenaly opět nárůst jejich obliby. 21. století znamená hlavně rozmach filmů, na komiksech založených - svého filmového zpracování se dočkali mimo jiné X-Men, Spider-Man, Hellboy, Ghost Rider, Fantastic Four, Sin City, 300 (komiks), Z pekla, Liga výjimečných. V kontrastu k těmto mainstreamovým komiksům vypuklo v 60. letech v USA undergroundové komiksové hnutí, vedené umělcem Robertem Crumbem. Dodnes tvoří protipól amerických superhrdinských komiksů, i když důraz na "underground" není tolik markantní.

Příklady vydavatelství komiksů

Světoví autoři komiksů a komiksových seriálů

Čeští autoři komiksů a komiksových seriálů

Formy komiksu

  • Strip (2 - 6 okének, vychází většinou časopisecky)
  • Komiksové album (většinou formátu A4, nejčastější je album tzv. "francouzského typu" - 48 stran)
  • Grafický román (komiksová kniha, někdy spojení několika krátkých příběhů)
  • Komiksový časopis
    • Komiksový fanzin (několik komiksů najednou od různých autorů, většinou je neziskový)
    • Komiksová série či minisérie (vznik v USA, komiks vychází na pokračování v časopisech většinou formátu A5)
    • Polokomiksový časopis (komiks funguje jako jedna z částí časopisu)
  • Webový komiks (delší příběh nebo série příběhů, často složený z (dějově) navazujících stripů)


Literatura

  • Scott McCloud: Understanding Comics - komiksový průvodce historií a teorií komiksu, český překlad vyšel v časopisu Crew č. 21/2002 ISSN 1211-6548
  • Thierry Groensteen : Stavba komiksu - průvodce teorií komiksu

Související články

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu komiks na Wikimedia Commons Šablona:Portál Umění

Šablona:Link FA